Budowa programatora do karty FunCard

        Poniżej przedstawię kilka wskazówek dotyczących budowy programatora dla karty FunCard. Ale za nim przejdę do opisu konstrukcji, polecam zapoznać się z ofertą gotowych programatorów, które możesz kupić już złożone. Jest to propozycja dla tych osób co nigdy w dłoniach nie trzymali lutownicy - i nie zamierzają tego zrobić  ;-)

        Wróćmy jednak do opisu budowy programatora dla przypadku samodzielnego jego złożenia - opierałem się tu głównie na moich doświadczeniach z już raczej gotowym zestawem - dlatego polecam zapoznać się także z projektem programatora do karty FunCard opracowanego przez Tomka.

        W niektórych projektach programatora można spotkać układ 74HC14. Układ ten to sześciokrotne inwertery z przerzutnikiem Schmitta, w programatorach gdzie 74HC14 zastosowano, dla każdej linii sygnałowej zastosowano po dwa takie inwertery połączone szeregowo, więc ten układ nie wpływa jako tako na sposób działania programatora a tylko stanowi bufor/wzmacniacz na drodze pin portu LPT a określone pole kontaktowe karty. Czyli poprawia tylko parametry sygnału na tych liniach. To czy zastosujemy 74HC14 zależy tylko od nas i ewentualnie od płytki jaką posiadamy - ja osobiście polecam rozwiązanie z tym układem.
        Można też spotkać w tych programatorach podstawkę DIP 20 - możemy jej nie instalować jeśli programator będzie służył tylko do programowania FunCard / AT90S8515. W dokumentacji do programatora widać, że do tej podstawki wkładany jest układ  90S2313 - a on nie jest wykorzystywany w obecnej wersji FunCard.

Na poniższych zdjęciach przestawiłem programator w którym zastosowano układ 74HC14 i nie zastosowano podstawki DIP 20

Widok od strony elementów
Widok od spodu

        Jak widać, zastosowałem tu złącze DB25F i dlatego musiałem zastosować kabel z tej strony, aby ten programator podłączyć do komputera. Ja jednak polecam zastosowanie złącza DB25M - tak jak to jest w oryginalnym programatorze. Na pierwszym zdjęciu, jak chyba co niektórzy zauważa, jest pewna nieścisłość - otóż przelutowałem tu połączenia dla masy tak aby nie modyfikować w całości kabla DB25M - DB25M .

Poniżej widać przykładowy projekt płytki drukowanej dla programatora (wykonany przez Mateusza)

Kliknij na rysunku aby zobaczyć więcej szczegółów

I jeszcze kilka uwag o składaniu powyższego przykładowego układu.

Czerwone ścieżki - zwory po stronie elementów - montujemy kawałki przewodu lub srebrzanki.

Oczywiście szczegóły co do złożenia programatora będą się różniły w zależności jaka płytkę do niego kupimy/zrobimy. Projekty kilku programatorów umieściłem także na mojej stronie

Polecam zapoznać się także z projektem programatora do karty FunCard opracowanego przez Tomka.

Myślę, że to krótkie wprowadzenie (bo można by jeszcze o tym dużo napisać) naprowadzi na właściwy trop podczas składania powyższego programatora.

 Ostatnia aktualizacja: 10.09.2001

Wróć