Karta FunCard Epsilon-a v. 5.05 (lub zgodna z nią) + Adaptor AVR--> SIL20 + LCD Adaptor V 1.25

    
W tym dokumencie przedstawiam produkty wykonane przez firmę Epsilon.  

        Jeśli ktoś nie posiada karty FunCard v. 5.25 - a raczej myślę że tak jest, bo obecnie karta nie jest sprzedawana, to i tak może podłączyć zestaw opisany na stronie: Karta FunCard Epsilon-a v. 5.25 + LCD Adaptor V 1.25 do swojej starej karty opartej o procesor w obudowie DIL (taką karta jest np. FunCard Epsilon-a v. 5.05). 

        Umożliwi nam to Adaptor AVR--> SIL20 który umożliwia łatwe (plug&play) połączenie układów opartych na procesorze AVR AT90S8515 w obudowie DIL z Adaptorem SIL20-->LCD lub wyświetlaczem LCD z tym adaptorem
Adaptor ten wygląda jak na poniższym zdjęciu:

1.

2.

        Widzimy, że jest to prosta płytka z jedną podstawką i złączem SIL20. Jak z tego korzystamy ? Otóż należy jedynie umieścić powyższy adaptor pomiędzy procesor a podstawkę. Pin 1 procesora (oznaczony wyżłobieniem w procesorze i podstawce) znajduje się po lewej stronie patrząc jak na zdjęciu nr. 2. Istnieją dwie możliwości jego podłączania - pierwsza to taka, że adaptor wkładamy w podstawkę w której wcześniej był umieszczony AT90S8515, a układ ten nastepnie wkładamy do podstawki na adaptorze. Najlepiej tą sytuacje przedstawia poniższe zdjęcie:

A tak to wygląda w zestawie z kartą FunCard Epsilon-a v. 5.05:

No ale już chyba widać wadę takiego połączenia - adaptor przysłonił nam LED-y umieszczone na karcie. Jeśli chcemy tego uniknąć to adaptor umieszczamy pod spodem karty - tak jak to widać poniżej:

Do takiej sytuacji trzeba jednak odpowiednio przygotować kartę. W przypadku posiadanego przeze mnie egzemplarza FunCard v. 5.05 musiałem usunąć dotychczasowa podstawkę i wlutować nową (gdyż stara miała upiłowane nóżki od spodu). Jednak i to czasem może nie pomóc - połączenie może okazać się niestabilne. Ale jeśli nam się to uda to uzyskujemy wyświetlacz LCD + widoczne LED-y.

        Oczywiście w innych kartach możemy spotkać inne problemy/sytuacje - jednym z takich problemów jest odwrotne umieszczenie procesora - a niestety muszę napisać, że praktycznie wszystkie karty jakie posiadam (złącze DIL) mają go umieszczone odwrotnie. Tylko starsza karta od Epsilona FunCard v. 5.05 była kompatybilna z tym adaptorem. Wyjściem z tej sytuacji jest przylutowanie podstawki po drugiej stronie karty (czyli po obu stronach płytki w tym samym miejscu istniałaby podstawka) i w niej umieszczenie adaptora.

        Ostatnio jednak już pojawił się w ofercie firmy Epsilon adaptor zgodny z pozostałymi kartami z pewnymi wyjątkami - a są nimi kary które mają laminat 1 - stronny - bo wtedy założony wyświetlacz LCD będzie umieszczony do góry nogami, kłopoty tu może także sprawiać eeprom umieszczony obok Atmela uniemożliwiający umieszczenie adaptora na swoim miejscu ...  Adaptor ten wygląda jak na poniższym zdjęciu:

1.

2.

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2002

Wróć