Karta FunCard Epsilon-a v. 5.25 + LCD Adaptor V 1.25

    
W tym dokumencie przedstawiam produkty wykonane przez firmę Epsilon.  

            W ofercie firmy Epsilon pojawił się wyświetlacz LCD wraz z odpowiednimi komponentami pozwalającymi go wykorzystać w różnych kartach. Tutaj opisze przypadek podłączenia do karty FunCard v. 5.25 (która posiada odpowiednie złącze SIL20). Złącze to opisałem przy okazji moich pierwszych prób z podłączenia wyświetlacza LCD. Zacznijmy od wyświetlacza, z przodu prezentuje się tak jak to widać na poniższym zdjęciu: 

Jest to wyświetlacz LCD 2x16 podświetlany (WM-C1602M-1YLYt) - standardu HD44780 produkcji Wintek (jego specyfikacje znajdziesz na na stronie Epsilona). Posiada 2x16 znaków, zapewnia wysoki kontrast, kąt patrzenia jest równy 6.00, kolor tła "STN Yellow" (żółto-zielone), podświetlenie LED żółte. Wyprowadzenia podłączeń są zgodne z adaptorem LCD Adaptor V 1.25. W dostarczonym wyświetlaczu LCD obniżono/ograniczono pobór prądu przez podświetlenie (do czterdziestu kilku mA) poprzez wlutowanie diody (jest ona wlutowana na płytce wyświetlacza pod jumperami adaptora). Zrobiono tak ponieważ w normalnych warunkach wyświetlacz z włączonym podświetleniem może pobierać sto kilkadziesiąt mA - a to może się okazać dla niektórych dekoderów za dużo. Niestety to ograniczenie odbiło się (według mnie) zbyt słabym podświetleniem (nie wiem ... może przyzwyczaiłem się do tego, że LCD ma święcić jak latarka ;-) ) - dlatego jeśli komuś nie przeszkadza mocne światło (szczególnie w ciemności) to może zastąpić tę diodę zworką lub odpowiednim rezystorem (od ~50ohm w dół).

        Do współpracy z powyższym wyświetlaczem LCD przewidziano odpowiedni adaptor, którego zdjęcie widać poniżej:

        Adaptor ten można także kupić osobno. Umożliwia on łatwe podłączenie własnego wyświetlacza (ale tylko takiego który ma zgodne wyprowadzenia z modelem WM-C1602M-1YLYt) do adaptora AVR-->SIL20, oraz do karty FunCard v. 5.25. Adaptor ten posiada regulację kontrastu wyświetlacza, możliwość wyłączenia podświetlenia wyświetlacza (należy w tym celu zdjąć zworkę z pinów 1-2). Dwie listwy (wycentrowane) SIL20 służą do umieszczenia wyświetlacza nad lub pod urządzeniem. Dodano także możliwość podłączenia zewnętrznego zasilania 6-18V (stabilizator umieszczony jest na adaptorze) np. w przypadku braku wystarczającej wydolności prądowej urządzenia - w tym celu podłączamy odpowiednio zasilanie do pinów: [3 -> minus, 4 -> plus] jednocześnie zdejmując zworkę z pinów 1-2 (wszystko to opisane jest na płytce). 
        Po połączeniu wyświetlacza LCD z LCD Adaptor V 1.25 otrzymujemy komplecik jak na zdjęciu poniżej:

Taki zestaw można także kupić w komplecie - wtedy wyświetlacz LCD jest na stałe przylutowany do adaptora - co zaoszczędziło kilka milimetrów (7-10mm) na złączu, a i takie połączenie jest bardziej stabilne od tego -> gdybyśmy tu zastosowali odpowiednie złącze (jak np. to stosowane w karcie FunCard v. 5.25).

        A teraz przyszła pora na pokazaniu tego zestawu przy współpracy z kartą FunCard v. 5.25 - zdjęcie wykonane od góry widać poniżej:

W zasadzie co tu pisać - prawda że wygląda to wspaniale !? Dzięki odpowiedniemu umieszczeniu złącza na adaptorze wyświetlacz LCD jest umieszczony centralnie względem karty. Nie występuje tu problem niewidocznych LED-ów (który opisałem przy okazji moich pierwszych prób z podłączenia wyświetlacza LCD do tej karty) - krótko pisząc: wszystko na swoim miejscu. A jak ten zestaw prezentuje się z boku - poniższe zdjęcie to obrazuje:  

        Jeśli ktoś nie posiada karty przedstawionej powyżej (FunCard v. 5.25 - a raczej myślę że tak jest, bo obecnie karta nie jest sprzedawana), to zapraszam do zapoznania się z dokumentem: Karta FunCard Epsilon-a v. 5.05 (lub zgodna z nią) + Adaptor AVR--> SIL20 + LCD Adaptor V 1.25 - w którym opisuję możliwość podłączenia przedstawionego powyżej zestawu z dowolną (z pewnymi ograniczeniami ... ) kartą opartą o procesor w obudowie DIL.

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2001

Wróć