Karta FunCard Epsilon-a PLCC v. 5.25 + wyświetlacz LCD 

 

            Na nowej karcie Epsilon-a (PLCC v. 5.25) pojawiła się możliwość podłączenia wyświetlacza LCD za pośrednictwem 8-bitowego portu C (PC0 - PC7). Karta ta docelowo gdy będzie sprzedawana z wyświetlaczem LCD to będzie dodawana do niej "przelotka" (tworzyła by dodatkową płytkę miedzy wyświetlaczem a kartą) - adaptującą wyświetlacze jakie będą aktualnie dostępne,  niezależnie jakie by one były. Na tej przelotce/adapterze może też będzie umieszczony potencjometr (miniaturowy - może typu DIL, bo SMD trudno jest kupić). Wprowadzenie adaptera jest podyktowane tym że mimo że samo złącze (kolejność pinów) jest ustandaryzowane to już ułożenie tego złącza na płytce z wyświetlaczem może być różne - piny mogą być ułożenia od lewej do prawej i odwrotnie, mogą być na górze lub na dole - co w pewnych przypadkach mogłoby spowodować wyświetlanie znaków do góry nogami.

 

            Ponieważ karta na razie nie jest sprzedawana, to na razie opisze moje pierwsze uwagi/doświadczenia z podłączenia do niej wyświetlacza LCD. Nowe 20-pinowe złącze SIL (umieszczone od spodu karty) służące do programowania i podłączenia wyświetlacza LCD widać na zdjęciu obok - poniżej zaś przedstawiam pełną specyfikację owego złącza (opis pinów).

            Jak widać z godnie ze standardem ułożenia pinów na wyświetlaczu są umieszczone następujące sygnały: PC7, PC6, PC5PC4PC3, PC2, PC1, PC0, PD6, PD5, PD4, Vee  ... teraz powinno być Vcc, GND a jest wolny pin (None Connect), następny połączony jest z PB7 (SCK). Takie ułożenie/przesunięcie pinów zostało podyktowane zachowaniem kompatybilności ze złączem lite'a. Producent miał spory dylemat nad tym czy przerobić złącze SIL Lite i uzyskać kompatybilność dla tego typu wyświetlaczy. Ale w końcu wyszło tak, że skoro wprowadziło się już jakiś standard to trzeba go utrzymać. M.in. dlatego bezpośrednio nie da się podłączyć wyświetlacza bez zastosowania adaptera.

            Jednak ja nie posiadałem adaptera a chęć podłączenia wyświetlacza bardzo mnie kusiła. Na początku musiałem wlutować potencjometr 10 kohm (gdyż w obecnej wersji karty nie był wlutowany - nie wykluczone że ostatecznie będzie na karcie standardowo wlutowany lub jak wspomniałem wyżej będzie zintegrowany razem z dostarczonym adapterem). Ponieważ nie miałem wersji SMD to musiałem tymczasowo wlutować zwykły typu DIL (nie prezentuje się to może zbyt ładnie [co widać na poniższym zdjęciu]). Posiadany przeze mnie wyświetlacz okazał się nie do końca dopasowany - aby znaki były wyświetlane poprawnie to karta musi być włożona do dekodera odwrotnie a to z kolei spowoduje zasłonięcie LED-ów - ale cóż - na razie z ich "obserwowania" zrezygnowałem. Po dopasowaniu ułożenia wyświetlacza względem karty pojawił się problem z tymi dwoma stykami - gdyby były umieszczone według standardu wyświetlacza to do wyświetlacza wystarczyłoby przylutować złącze szpilkowe i je włożyć do karty. Na początku poradziłem sobie z tym problemem tak że połączyłem przewodami odpowiednie piny tak jak to widać na poniższym zdjęciu:

Na zdjęciu widać moje poprawki - dwa przewody. Z jednym nie ma problemu - mógłby tu być przez cały czas bo pin i tak był niewykorzystany. Drugi kabelek koliduje podczas programowania z sygnałem SCK. Tą kolizję rozwiązałaby np. zworka która miałaby dwa stany: stan LCD (pin zwarty do masy) i stan programator (zworka rozwarta - pin podłączony do SCK) - jednak już w tak daleką przeróbkę nie chciałem wchodzić ...  Powyższe rozwiązanie jest tymczasowe oraz niezbyt "piękne" ... a zarazem taka ingerencja może uszkodzić kartę bo ścieżki są cienkie i delikatne i ich przegrzanie przy lutowaniu może spowodować uszkodzenie. Więc takiego czegoś nie polecam  ;-)

            Druga przymiarka do modyfikacji jest już o wiele lepsza - okazało się że te dwa piny są zdublowane na moim wyświetlaczu (zasilanie) i po prostu wystarczyło je odpowiednio połączyć z kartą (zastosowałem kabelek z obu stron zakończony wtyczką do pinów [taką jakimi łączy się np. płytę główną z diodami i przełącznikami obudowy]) - na załączonych zdjęciach widać to najlepiej:

                

Oczywiście trzeba przystosować odpowiednio wyświetlacz - ja wlutowałem do niego złącze szpilkowe. Na załączonych zdjęciach można jeszcze zauważyć mała poprawkę - połączenie pinu z sygnałem PC7 procesora - pech chciał że akurat mój egzemplarz karty miał kłopot z tym połączeniem (być może została przerwana ścieżka). Wyświetlacz oczywiście można też połączyć za pomocą odpowiednio zbudowanego przewodu taśmowego - jednak ja chciałem mieć oba elementy połączone w jeden element  ;-) 

            Inny sposób - w przypadku gdyby te dwa piny na wyświetlaczu nie były zdublowane. Mianowicie 2 ostatnie piny z wyświetlacza (od zasilania) należy uciąć lub wykrzywić do dołu i zrobić "przedłużacz" na kabelkach z jednej strony zakończony wtyczką do pinów i ją podłączyć do wygiętych pinów LCD a z drugiej strony wtyczka z 2 pinów do ostatniej części złącza SIL (GND i +5V). Ten sposób także nie ingeruje w kartę. Powyższe przeróbki nie wpływają negatywnie na późniejsze korzystanie z części SIL do programowania karty. Takie rozwiązanie jest więc bezpieczniejsze. 

Jednak powyższe przeróbki nie będą potrzebne gdy docelowo zostanie wprowadzona przelotka - więc można to rozwiązanie potraktować z przeznaczeniem dla niecierpliwych  ;-) 

Edycja (26.08.2001) -> odpowiednią przelotkę/adaptor opisałem na stronie: Karta FunCard Epsilon-a v. 5.25 + LCD Adaptor V 1.25

 

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2001

Wróć