Programator Multiprog PLUS (by Epsilon v. 2.12)

    
W tym dokumencie przedstawiam produkty wykonane przez firmę Epsilon.  

            W ofercie firmy Epsilon pojawił się nowy programator - Multiprog Plus (by Epsilon v. 2.12) Programator ten łączy w sobie funkcje JDM ISO, programatora Phoenix/Smartmouse (dla 3,57 i 6,00 MHz) oraz programatora AVR SPI. Dzięki tej kombinacji obsługuje programowanie zarówno kart typu Piccard, FUN i Jupiter (i to we wszystkich ich odmianach) jak również typowych kart ISO7816 (w tym SIM GSM). W porównaniu do Multiprog'a v. 1.11 jest to całkowicie nowy produkt.

 

        Poniżej możesz zapoznać się z bardzie dokładnym zdjęciem - to co rzuca się na pierwszy rzut oka to oczywiście najwyższa jakość by EPSILON... Widzimy tu: 2 stronny montaż + technologie SMD + duże upakowanie elementów, a to przełożyło się na małe rozmiary urządzenia (takie same jak dla Multiprog v.1.11) tj. LxWxH: 5,5cm/8,2cm/1,8cm.

Kliknij na zdjęciu  aby zobaczyć programator w powiększeniu - rozmiar zdjęcia 99,7 KB Kliknij na zdjęciu aby zobaczyć programator w powiększeniu - rozmiar zdjęcia 144 KB

            Programator ten obsługuje procesory z rodziny AVR (Atmel), PIC (Microchip), pamięci szeregowe I2C (24Cxx) / SPI (25Cxx) / Microwire (93Cxx), tryb czytnika/programatora ISO 7816 (Phoenix/Smartmouse dla 3,57 i 6,00MHz). Obsługuje karty Piccard / Fun / Jupiter - (wszystkie odmiany)  / i karty chipowe standardu ISO7816 (w tym SIM GSM). Podstawowe tryby pracy wybieramy wygodnym przełącznikiem ( <--PIC---Phoenix/Sm---AVR--> ). Rzadziej zmieniane funkcje (częstotliwość i tryb resetu) ustawiane są zworkami.

Na programatorze tym znajduje się 5 diod LED: 3 diody LED wskazujące tryb pracy PIC/Phx/Avr (i zasilanie)  i 1 wskazująca pracę (odczyt/zapis) i 1 reset. Zastosowano tu także zewnętrzne zasilanie dla wszystkich trybów (osobna stabilizacja dla programowania PIC =13,3V i reszty układu 5V). Użyto specjalistyczny konwerter RS232<-->TTL a także trwałe i niezawodne kondensatory tantalowe dla generatora i pompy napięcia. 

            Jest to nieco inny programator niż te które opisywałem wcześniej na mojej stronie - bo ( w trybie AVR'a) nie jest zgodny z FunProg-iem  - lecz z tzw. AVR SPI. Użytkownicy przyzwyczajeni do FunProg-ów - mogą na początku trochę narzekać na konieczność przełączania programatora podczas programowania (loader- tryb AVR, potem eeprom w trybie Phoenix/sm, i na końcu znów tryb AVR docelowym już plikiem - opisałem to w artykule: programowanie karty FunCard w programie JGprog-PAP by JG2000). Ale dla użytkowników Multiprog'a v. 1.11 - czyli przyzwyczajonych do programowania Goldwaferów metodą through PIC (także poprzez loader) - nie będzie to nowością i będą tu postępować intuicyjnie. Czasami oprogramowanie ma funkcję "loader-a" w sobie - więc pamięć zew. programuje się tylko phoenix'em - niewątpliwie jest to o wiele bezpieczniejsze dla ATMELA - bo nie programuje się go za każdym razem i to w dodatku 2-krotnie - programowanie wtedy przebiega sporo szybciej - jednak musi na to pozwalać oprogramowanie wgrane do Atmela (jak np. odmiany Fun-o-matiC). W przypadku FunProg-a nie ma potrzeby przełączania ręcznego trybów (to dzięki dobrodziejstwu portu LPT - czyli duża ilość linii). Zaletą Multiprog-a PLUS jest natomiast to, że samo programowanie ext. eeprom-a wydaje się być szybsze - tłumaczył by to fakt że procesor jest taktowany z zew. (sprzętowego) generatora a nie z "emulowanego" na LPT (niewątpliwie mniej stabilnego).

Programator współpracuje z szeroką gamą narzędzi zgodnych z:

Przykłady współpracujących aplikacji:

Kombajny = All in one (uP i eeprom):

Programy do programowania pamięci/procesorów:

  • ICProg (procesory PIC: PIC16F8x, PIC16F87x, PIC 12c50x, procesory AVR: AT90s8515, AT90s1200, AT90s2313, AT90s2323, AT90s2343, pamięci eeprom 24Cxx, 93Cxx, 25Cxx)
  • PonyProg - podobnie jak IC Prog
  • AVRCat (AVR)
  • Picprog (Pic 16f8x)
  • NT Picprog (PIC 16F8x, 24c16)
  • i in.

Dla kart ISO 7816: - wszystkie narzędzia zgodne z Phoenix lub Smartmouse zarówno dla częstotliwości 3,57MHz jak i 6,00MHz (ew. innych częstotliwości po wymianie alternatywnego kwarcu)

            Programator (aby zachować małe rozmiary i wygodę użytkowania) nie posiada żadnych podstawek pod w/w układy a jedynie slot smart card. Dla osobnych pamięci/procesorów dostępny jest Program IC Board Adaptor - dostępny także w zestawie z Multiprog'iem PLUS - (typowo projektowany pod ten właśnie programator) zawierający podstawki pod w/w procesory i pamięci (niedługo coś o nim więcej napiszę ...).

W opisie tym wykorzystano cześć materiałów umieszczonych na stronie firmy Epsilon (także tu zapraszam po więcej szczegółów na temat opisanego powyżej programatora ...).  

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2002

Wróć