FunCard - złożone karty

 

            Jeśli nie czujesz się na siłach zbudować samemu karty, to wyjściem z tej "kłopotliwej sytuacji" może być kupienie już gotowej/złożonej karty - (jednak zazwyczaj o jej zaprogramowanie będziesz musiał się już sam postarać). Jak do tej pory jedną z najlepiej wykonanych kart na naszym rynku produkuje firma Epsilon (Uwaga - obecnie firma do odwołania zawiesiła realizację zamówień na karty). Jest to Karta FUN (AVR Card) - jej zdjęcie przedstawiam poniżej. Jedną z jej charakterystycznych cech są złocone styki ISO (odporne na utlenianie, nie niszczą czytników osadzając na nich tlenki cyny jak większość kart na rynku ). Na karcie umieszczono też złącze SIL (Single in Line) do podłączenia programator'a Lite i miejsce do wlutowania złącza pod wyświetlacz LCD. Jednak podłączany pod port D - a jak wiadomo już w nowej wersji softu FunSoft S**A v1.00 jest wykorzystywany port C dla wyświetlacza LCD, dlatego ta wersja karty już nie będzie sprzedawana i produkowana. Mimo to postanowiłem ją dalej pokazywać ze względu niepowtarzalną jakość wykonania ...

          

 

            Poniżej prezentuję bardziej dokładne zdjęcia - proszę samemu osądzić jakość wykonania  ;-)

      

        Kliknij na zdjęciu aby zobaczyć kartę w powiększeniu - rozmiar zdjęcia 101 + 103 KB
Powyższa karta zostanie zastąpiona przez poniżej przedstawioną:
 

 

 

Poniżej prezentuję bardziej dokładne zdjęcia - proszę samemu osądzić jakość wykonania  ;-)

               Kliknij na zdjęciu aby zobaczyć kartę w powiększeniu - rozmiar zdjęcia 97,6 + 88,7 KB

           Zmiany w stosunku do pierwszej karty są następujące: zastosowano procesor AVR w obudowie PLCC44 zamiast DIL40 (pozwoliło to na zmniejszenie długości karty), zmieniono wyprowadzenia dla wyświetlacza LCD z 4-bitowej szyny portu D procesora (PD0 - PD3) - wykorzystywanej również do sterowania 4 diod LED na 8-bitowy port C (PC0 - PC7) - co umożliwia jednoczesne wykorzystanie wszystkich diod i wyświetlacza LCD (a więc karta w pełni wykorzysta możliwości nowego softu: FunSoft S**A v1.00). Zmieniono także 7-pinowe złącze SIL do programowania programatorem FUN Prog Lite na 20-pinowe SIL (umieszczone od spodu karty) służące do programowania i podłączenia wyświetlacza LCD (do pełni szczęścia musimy jeszcze wlutować potencjometr 10 kohm). Karta ta występuje również w wer. Funcard 3 tj. z pamięcią 24c128. Niestety, ale na początku także ta karta nie będzie dostępna w sprzedaży.

Dobrej jakości karty można było swego czasu kupić u Mateusza. (obecnie już nie jest sprzedawana)

Karta cechuje się bardzo dobrym wykonaniem - przewidziano na niej miejsce na eeprom w wersji SMD - jednak na powyższym zdjęciu widać eeprom w zwykłej obudowie. Karta ta jest przykładem karty dwustronnej, zawiera standardowo diody LED jednak nie przewidziano możliwości podłączenia wyświetlacza LCD - nie udostępniono odpowiednich wyprowadzeń ułatwiających jego podłączenie.

 

Dobrej jakości kartę można kupić w sklepie FunProg TM  :

16-bit procesor Atmel AT90S8515 (odblokowany  bit SPIEN i FSTRT). Rozszerzalna pamięć 24C64 (8 kB). Możliwość zastosowania 24C128 (16kB) lub 24C256 (32kB), a nawet 24C512 (64kB). Diody LED i rezystory w technologii SMD.

 
           Możesz kupić także kartę w wersji SMD (procesor w obudowa typu: TQFP ), 

Pierwsza propozycją jest karta wykonana na podstawie tego projektu karty FunCard  (płytka dwustronna, wersja SMT, LCD podłączony przez PORTC. ). 

                     Kliknij na zdjęciu aby zobaczyć kartę w powiększeniu - rozmiar zdjęcia 108 + 93,7 KB

Ta karta jest przykładem karty dwustronnej, zawiera standardowo diody LED oraz przewidziano możliwości podłączenia wyświetlacza LCD (port C) - udostępniono odpowiednie wyprowadzenia ułatwiające jego podłączenie (do pełni szczęścia musimy jeszcze wlutować potencjometr 10 kohm). Karta ta jest też bardzo dobrze wykonana - posiada złocone styki - jak w kartach Epsilona. 

Druga propozycja:

                      Kliknij na zdjęciu aby zobaczyć więcej szczegółów - rozmiar zdjęcia 98 KB

Ta karta jest przykładem karty jednostronnej, zawiera standardowo diody LED jednak nie przewidziano możliwości podłączenia wyświetlacza LCD - nie udostępniono odpowiednich wyprowadzeń ułatwiających jego podłączenie.

Trzecia propozycja:

                    Kliknij na zdjęciu aby zobaczyć kartę w powiększeniu - rozmiar zdjęcia 88 + 95,3 KB

Ta karta jest przykładem karty dwustronnej, zawiera standardowo diody LED jednak nie przewidziano możliwości podłączenia wyświetlacza LCD - nie udostępniono odpowiednich wyprowadzeń ułatwiających jego podłączenie.

Karta ta może też być sprzedawana jako FunCard 2 - różnica to zastosowany procesor Atmel model AT90S8535 (który jest zgodny w dół - czyli można do karty wgrać standardowe oprogramowanie ...)

 

Czwarta propozycja:

              Kliknij na zdjęciu aby zobaczyć kartę w powiększeniu - rozmiar zdjęcia 134 KB

Karta ta oparta jest na tym samym procesorze co FunCard 2 SMD, czyli Atmel model AT90S8535. EEprom to 24c64. Karta ta jest też dobrze wykonana - posiada złocone styki. Ta karta jest także przykładem karty dwustronnej, zawiera standardowo diody LED jednak nie przewidziano możliwości podłączenia wyświetlacza LCD - nie udostępniono odpowiednich wyprowadzeń ułatwiających jego podłączenie.

           

Piąta propozycja:

Karta oparta na mikroprocesorze Atmel 90S8515A (bit FSTRT procesora przestawiony na aktywny). Zastosowano pamięć 24C64 lub powiększoną 24C128. Karta wykonana jest na płytce jednostronnej pokrytej solder maską. Procesor umieszczony jest w podstawce - umożliwia to jego programowanie programatorem do układów scalonych. Karta nie posiada diod LED.

 

 
Ciekawą propozycją jest karta (TWOSTONE FUN Rev.A) oferowana na stronie: http://www.2stone.de/

Kliknij na zdjęciu aby zobaczyć kartę w powiększeniu.

Ta karta jest przykładem karty dwustronnej (po jednej stronie 8 a po drugiej 6 styków jest podłączonych do Atmela), zawiera standardowo diody LED oraz przewidziano możliwości podłączenia wyświetlacza LCD (port C) - udostępniono odpowiednie wyprowadzenia ułatwiające jego podłączenie. Kartę ta można kupić w zestawie z wyświetlaczem LCD 4 x 16 znaków - tak jak to widać na powyższym zdjęciu.

       Kartę jak na poniższym zdjęciu można często kupić w sklepach elektronicznych w Polsce (i nie tylko ... ) - jest to tylko przykład bo mogą wystąpić różnice w rodzaju płytki drukowanej (tak jak to widać na drugiej karcie) oraz rodzaju zastosowanych diod LED i rezystorów.

Karta ta jest przykładem karty jednostronnej i standardowo zawiera tylko diody LED do komunikowania użytkownikowi różnych stanów karty. 

Na poniższych zdjęciach widać kartę gdzie przewidziano miejsce na eeprom typu SMD - jednak z niego nie skorzystano.

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2002

Wróć