Programator do karty FunCard opracowany przez Tomka

        Poniżej przedstawiam projekt programatora dla karty FunCard opracowany przez Tomka. Jeśli masz jakieś uwagi związane z poniższym projektem to pytania proszę kierować właśnie do Tomka. Dodam jeszcze, że Tomek nie wytwarza ani nie sprzedaje zaprezentowanego poniżej urządzenia ! 

        Tak oto prezentuje się złożony programator którego budowę opisano poniżej:

PROGRAMATOR PROCESORA AT90S8515(A)

            Programator został skonstruowany w oparciu o opis programatora wersja. 1.2 zaczerpnięty ze strony : www.funcard.net . W porównaniu do wersji 1.1 dodano dwa układy scalone 74HC14 zawierające w swojej strukturze 6 inwerterów Schmita. Ponieważ pojedyncza inwerter odwraca funkcje logiczną, połączono w szereg 2 inwertery co spowodowało przywrócenie sygnału logicznego do wartości pierwotnej. Do zaprogramowania procesora potrzeba 5 sygnałów: XTAL1, RESET, MOSI, SCK są to sygnały wchodzące do procesora oraz MISO wychodzący z procesora. Do zasilania programatora wykorzystano napięcie pojawiające się na końcówkach 2, 3, 4 złącza LPT komputera. Poprzez rezystory 220 Ω podawane na diodę Zenera o napięciu 5.1 V zabezpieczającą procesor przed uszkodzeniem zbyt wysokim napięciem. Jak pokazała praktyka na różnych modelach PC napięcie zasilające programator jest różne, może zawierać się w granicach 2.7÷3.3 V. Dodatkowo w obwodzie zasilania montowany jest kondensator o pojemności 4.7 μF oraz dioda LED wraz z rezystorem ograniczającym jej prąd o wartości 470 Ω. Jak łatwo zauważyć do buforowania linii sygnałowych programatora wykorzystane jest tylko 10 inwerterów, po 2 na każdą linie. Postanowiono więc wykorzystać 2 wolne do sygnalizacji sygnałów SCK oraz MISO. Do ich wyjść podłączono diody LED wraz z rezystorami, ich wartość można dobrać eksperymentalnie w zakresie od 470Ω do 1kΩ(w prototypie zastosowano rezystory o wartości 1kΩ). Im większa wartość rezystorów tym mniejszy prąd pobierany przez cały programator ale diody świecą mniej intensywnie. Dodatkowo dodano sygnalizacje włażenia karty do czytnika (taki model czytnika kupiłem), jeżeli czytnik nie posiada takiego switch-a nie montujemy diody  D5 oraz rezystora R7. Do nóżki 14 oraz 7 układów 74HC14 dołączono dodatkowo kondensatory o pojemności 100 nF. Płytka została zaprojektowana do montażu złącza kątowego DB 25 M.

            Gdyby okazało się, że programator nie pracuje prawidłowo należy sprawdzić montaż (zimne luty), kabel łączący programator z PC, napięcie zasilania oraz pracę inwerterów np. sondą logiczną lub multimetrem. Może wystąpić przypadek, że dodatkowe diody LED zbyt obciążają układ programatora ( niektóre płyty główne dają mniejsze napięcie na linie LPT ) należy wymontować diody LED D3,D4 oraz D5. Sprawdzenia najlepiej dokonać programem FunProm 2.32 lub starszymi wersjami, funkcją VERIFY, przy poprawnej pracy powinna nastąpić identyfikacja procesora. Programator nie chciał współpracować z płytą FIC2013 (przypadek autora) natomiast został pozytywnie sprawdzony na płytach ASUS, ABIT oraz komputerze przenośnym. Nie jest to wersja ostateczna programatora wszelkie uwagi i podpowiedzi są mile widziane.

        Tomek
wtomcio@kki.net.pl

        Schemat programatora: 

 

Płytka drukowana

Widok płytki

Do wydrukowania dla metody fotograficznej itp. ściągnij plik w formacie bmp dostępny tu.

 

Rozmieszczenie elementów

 

Rozmieszczenie elementów II

 

Ścieżki i punkty lutownicze

        

Wróć