Programatory do karty FunCard - złożone

        Poniżej przedstawię kilka gotowych programatorów możliwych do kupienia w kraju i zagranicą. Jest to propozycja dla tych osób co nigdy w dłoniach nie trzymali lutownicy - i nie zamierzają tego zrobić  ;-)

Pierwszą propozycją są gotowe programatory profesjonalnie wykonane przez firmę Epsilon.  

          Pierwszą propozycją (niestety wycofaną z oferty, gdyż został zastąpiony przez nowszy model przedstawiony poniżej) jest programator w wersji Pro ver. 5.02. Jest to typowy FunProg - złącze smart-card daje łatwiejsze i pewniejsze połączenie, zastosowano w nim dodatkowe podstawki pod 40-pin AVR 90s8515, i 20-pin AVR. Jak widzimy na poniższych zdjęciach programator jest wykonany profesjonalnie, zastosowano tu technologię SMD (lutu powierzchniowego), co wydatnie przełożyło się na małą powierzchnię zajmowaną przez poszczególne elementy. Zastosowano tu także układy 74HC14 (bufory) - gwarantujące poprawną pracę nawet przy długim kablu łączącym programator z PC (więcej o znaczeniu tego układu znajdziesz na stronie poświęcanej budowie programatora). 

Widok od strony elementów

Widok od spodu

Powyższy model został zastąpiony przez FunProg PRO ver.5.07 przedstawiony na poniższym zdjęciu : 

Kliknij na zdjęciu aby zobaczyć programator w powiększeniu

          W nowej wersji montaż dwustronny zastąpił montaż jednostronny co pozwoliło nieco zmniejszyć programator. Zrezygnowano także z 20-pin'owej podstawki pod AT90s2313 ze względu na małą popularność tego układu. Przewidziano także miejsce na złącze zewnętrznego zasilania które bywa konieczne dla nowszych PC do programowania zewnętrznego eeprom-a na kartach FUN. Problem zbyt niskiego napięcia na porcie LPT dotyczy pamięci wymagających dokładnie 5V do programowania (pamięci firmy Microchip powinny się programować poprawnie już przy napięciu ok.3V). Również jak w poprzednim modelu programator ten oparty jest o układy scalone (bufory- 74HC14) - gwarantujące poprawną pracę nawet przy długim kablu łączącym go z PC. Komunikacja z komputerem zapewniona jest poprzez port LPT (równoległy) kablem D-Sub 25F/25M. Programowanie karty odbywa się w tym programatorze poprzez złącze smart-card. Dołożono także podstawkę umożliwiającą programowanie osobnych procesorów 40pin (AT90s8515).

          Druga propozycja skierowana jest raczej już do posiadaczy karty także wyprodukowanej przez Epsilona ( o tej karcie napisałem co nieco na stronie poświeconej gotowym kartom ). Jest to programator w wersji Lite - został stworzony aby zredukować koszty - ma on wyprowadzone te same sygnały co wyżej przedstawiona wersja Pro - tylko w inny sposób: tańszy, równie łatwy w użytkowaniu - lecz nie tak uniwersalny (jest przeznaczony tylko do kart z serii Epsilon). Jest sprzętowo identyczny z FunProg'iem. Jego przewaga w wygodzie użytkowania nad wersją Pro (FunProg'iem) przejawia się wtedy, gdy korzystamy z modułu CI np. aston - gdzie zalecane jest zaklejenie taśmą klejącą styków karty po przeciwnej stronie niż używane - czyli domyślnie od spodu karty (gdzie występują styki do programowania) - jako, że aston jest dość upchany (standard PCMCIA) i może powodować zwarcie (a to z kolei do wieszania karty/CAM a nawet uszkodzenia modułu) - w przypadku Lite korzystając z górnych standardowych styków nie trzeba za każdym razem zaklejać i odklejać taśmy do programowania. Na zdjęciu obok przedstawiłem sposób wykorzystania tego programatora a poniżej już standardowo widok z obu stron. 

Widok od strony elementów

Widok od strony ścieżek drukowanych

Polecam zapoznać się również z programatorem przedstawionym na tej stronie.

W przyszłości będę sukcesywnie uzupełniał listę gotowych programatorów - jak mi starczy na to czasu  ;-)        

 Ostatnia aktualizacja: 14.09.2001

Wróć