Uwagi o zasilaniu układu -> programatora "ręcznego"

        Napięcie brałem z komputera (to samo napięcie podałem na pin [nr. 40] VCC jak i na inne piny jako "1"). Tak jak pisałem na stronie: u mnie włączenie układu do 5V jest równoznaczne z podaniem sygnałów na wejścia z konfiguracji początkowej ->  wszystko jest sterowane z jednego źródła zasilania bez żadnego pierwszeństwa jednego nad drugim.

        Kilka słów wyjaśnienia należy się sposobowi pobrania tych napięć z komputera. Oczywiście nie obejdzie się bez otwarcia obudowy komputera. I tu jest kilka możliwości: można bezpośrednio podłączyć się do tego przewodu co służy do zasilania HDD, FDD itp. ale ja stosuje bardziej uniwersalne rozwiązanie.
        Wykonałem specjalną kartę (ISA 8 bit) umieszczaną w komputerze, która dodatkowo filtruje sygnał z zakłóceń a jednocześnie zabezpiecza obwody komputera przed różnymi "wypadkami" (zwarcia itp.) po stronie zasilanego układu (co w moim układzie może się zdarzyć). Karta ta była opisywana w którymś z numerów "Elektronika Praktyczna" - niestety teraz nie mogę znaleźć, w którym to było.

        Poniżej zamieszczam zdjęcia tej karty.

Widok od strony elementów Widok od spodu
karta-zasilacz

51.2 KB

karta-zasilacz

68.3 KB

 Aha, jako zasilacz robi stary 386 (więc się nie martwię o podzespoły) :-)

        Gdybym tej karty nie posiadał, to pobrałbym wymagane napięcia bezpośrednio z kompa (ale wtedy należy uważać, mimo, że zasilacz ma pewne zabezpieczenia to można go uszkodzić).

 

Wróć