Z M I A N Y   N A   S T R O N I E

Poniżej przedstawiam zmiany jakim zachodziła moja strona poświęcona karcie typu FunCard i tematom pokrewnym. Cześć tu umieszczonych informacji może być nieaktualna.

   
30.05.2010

 

           Budowa konwertera fullband. Ze względu na pracę w zakresie częstotliwości gigahercowych, całość konwertera jest wykonana z uwzględnieniem specyfiki projektowania układów wielkiej częstotliwości. Przy tak dużych częstotliwościach ścieżki na płytce stają się liniami długimi. Zazwyczaj linie długie są wykonywane jako mikropaskowe, zaś wszelkie filtry są wykonywane w postaci elementów o stałych rozłożonych. Zmiana polaryzacji jest realizowana przez przyłączanie do mieszacza jednego z dwóch zestawów wzmacniaczy wielkiej częstotliwości, z których każdy odbiera inną polaryzację. Pasmo jest zmieniane przez przełączanie heterodyn. Wybór polaryzacji następuje poprzez zmianę napięcia zasilania. 11-14 V jest skojarzone z polaryzacją V, a 16-18 V z polaryzacją H, natomiast brak sygnału 22 kHz jest identyfikowany jako wymuszenie odbioru pasma 10,7-11,7 GHz, natomiast jego obecność wymusza przejście w pasmo 11,7-12,75 GHz. To powoduje, że konwerter satelitarny służy do przesunięcia i wzmocnienia sygnałów z zakresów 10,7-12,75 GHz w zakres pierwszej pośredniej częstotliwości satelitarnej (950-2150 MHz).

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 31/2010, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.
12.05.2010

 

           Zintegrowana instalacja wykorzystująca gniazda Signal RTV-SAT/RJ-45/RJ-11. Coraz większa popularność usług interaktywnych, rozwój technologii DLNA, wzrost popularności odtwarzaczy multimedialnych, mogących pobierać materiały do odtwarzania z sieci LAN, narzuca nowe podejście w kwestii okablowania budynków.
Dobrą praktyką jest układanie obok kabla koncentrycznego co najmniej jednego przewodu UTP i rozprowadzanie ich do każdego z gniazd RTV/SAT.

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 19/2010, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.
09.04.2010

 

           Kabel TRISET-11 PE Total Cu - odporny na wilgoć. Kabel TRISET-11 PE Total Cu E1029 może pracować w warunkach dużej wilgotności - nie występuje w nim, charakterystyczna dla aluminium, korozja pod wpływem wody. Żyła wewnętrzna, folia i oplot wykonane są z miedzi.
Przewód posiada płaszcz polietylenowy. Przeznaczenie kabla to łączenie podsieci oraz realizacja długich magistral RTV-SAT, zwłaszcza w przypadku, gdy kabel należy położyć w ziemi. Przewód trzeba zabezpieczać przed uszkodzeniami mechanicznymi.
TRISET-11 Total Cu charakteryzuje się, jak cała rodzina TRISET, znakomitym ekranowaniem (powyżej 100 dB) oraz dużym tłumieniem odbić (średnio 20 dB).
Aby tor kablowy był najwyższej jakości, należy użyć odpowiednich złączy. Do kabla TRISET-11 PE Total Cu polecane są złącza kompresyjne F DRS-11QP firmy PCT E80360 i zaciskarka uniwersalna (BNC, F, IEC, RCA) PCT-AIO-CT E80075.


Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 14/2010, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.
01.03.2010

 

           Jak wzmocnić sygnał satelitarny? W instalacjach indywidualnych problem zbyt niskiego poziomu sygnału zdarza się rzadko, zazwyczaj wystarcza dobre ustawienie czaszy oraz konwertera. Kłopot pojawia się w instalacjach zbiorczych, gdzie wykorzystywane są długie odcinki kablowe (100 m i więcej) oraz elementy pasywne dodatkowo obniżające poziom sygnału.
Większość multiswitchy dostępnych na rynku, w tym urządzenia marki TERRA oraz SIGNAL, posiada aktywne tory sygnału SAT o poziomie wyjściowym około 95 dBuV. Jednak to wzmocnienie dla długich odcinków kabla może okazać się niewystarczające. Z pomocą przychodzą wzmacniacze sygnału umieszczane zaraz za multiswitchem: R85101 oraz R904075.

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 9/2010, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.
30.01.2010

 

           Ekonomiczne rozwiązanie dla małych pensjonatów - telewizja satelitarna. Właściciele pensjonatów i małych hoteli chcąc zwiększyć atrakcyjność swojej oferty dodają kilka kanałów satelitarnych do standardowego pakietu programów telewizji naziemnej. Ekonomicznym rozwiązaniem dla małych budynków jest wykonanie instalacji w oparciu o zwykłe tunery satelitarne oraz modulatory, których liczba równa się liczbie dystrybuowanych programów satelitarnych.

Nie jest to rozwiązanie profesjonalne, jednak ze względu na cenę i łatwość obsługi jest preferowane przez sporą grupę zainteresowanych. Do niewątpliwych zalet takiej instalacji zaliczyć można jej cenę oraz elastyczność. Nie stanowi żadnego problemu dołożenie kolejnego tunera w celu dystrybucji programu lub zmiana pakietu nadawanych kanałów w zależności od preferencji gości. W przypadku, gdy liczba tunerów (kanałów) przekracza 8, koniecznym staje się zastosowanie multiswitcha w celu zasilenia ich sygnałem satelitarnym.

Bardzo ważny jest wybór tunerów mogących pracować nieprzerwanie przez długi czas. Można zastosować cieszące się uznaniem Fergusony FK-6900 CR A99239 z uniwersalnym czytnikiem kart. Istotnym elementem jest również dobór wysokiej jakości modulatorów. Idealne będą tutaj urządzenia firmy Terra R871729 o poziomie wyjściowym 100 dBuV. Wysoki poziom sygnału na wyjściu modulatorów skompensuje straty na elementach pasywnych. Aby poziom wszystkich kanałów telewizji naziemnej na gniazdach końcowych był wystarczający, należy zastosować wzmacniacz budynkowy, np. Terra HA-023 R82290.

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 4/2010, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

07.01.2010        Nowoczesny splitter do systemu Seca (Cyfry+). Firma DIPOL rozszerzyła swoją ofertę, wprowadzając nowoczesny splitter Clone+ A9910 oferujący usługę multiroom. Multiroom, czyli niezależny odbiór kilku kodowanych programów na kilku telewizorach przy wykorzystaniu tylko jednej karty abonenckiej, działa z kartami abonenckimi wykorzystującymi system kodowania Seca MediaGuard:

- Cyfra+ (Polska),
- Digital+/Astra (Hiszpania),
- Canal Digitaal (Holandia),
- CanalSat (Francja),
- Meo (Portugalia).

Zestaw Clone+ składa się z serwera i 2 kart klienckich, umożliwia odbiór rozkodowanego sygnału na 2 telewizorach. Jeżeli istnieje potrzeba odbioru na większej liczbie telewizorów, to należy dokupić dodatkowe karty klienckie A9911. Serwer obsługuje maksymalnie 8 takich kart.

Clone+ przydziela uprawnienia bezprzewodowo. Tylko przy pierwszym włączeniu urządzenia należy sparować karty klienckie z serwerem. Jest to jednak proces bardzo prosty i zajmuje kilka minut. Nie ma potrzeby zbliżania kart abonenckich do serwera przydzielającego uprawnienia co 6 godzin, jak w usłudze multiroom Cyfry+. Zasięg transmisji według zapewnień producenta wynosi 150 m w terenie otwartym, co odpowiada pokryciu zasięgiem dużego domu jednorodzinnego.

Producent zapewnia, że Clone+ jest kompatybilny ze wszystkimi tunerami i modułami CI obsługującymi system kodowania Seca MediaGuard także w wersji HD. W przypadku problemów z kompatybilnością z konkretnym tunerem producent zobowiązał się zaktualizować firmware Clone+. Najnowocześniejsza technologia splittera Clone+ zapewnia komfortowe oglądanie telewizji nawet w trudnych warunkach, jak grube ściany, stropy, ocieplane budynki itp.

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 1/2010, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

29.11.2009        Profesjonalne projektowanie instalacji multiswitchowej RTV/SAT - program SatNet 2.0.2. Projektowanie sieci przy pomocy kartki papieru i ołówka jest pracochłonne i niesie za sobą ryzyko pomyłki. Darmowe oprogramowanie firma TERRA - SatNet 2.0.2 - pozwala na zaprojektowanie instalacji wykorzystującej produkty tej marki. Program umożliwia: wykonanie projektu w formie graficznej, ustalenie poziomów sygnałów na wszystkich gniazdach i weryfikację, co do zgodności z normami, oraz określenie, czy konieczne będzie wykorzystanie funkcji prekorekcji charakterystyki kabla we wzmacniaczach. Program umożliwia archiwizację sporządzonych projektów.

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 39/2009, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

07.11.2009        Multiswitche do profesjonalnych instalacji. Parametry techniczne o wartościach znacząco lepszych, niż te, jakie wykazują urządzenia z rynku powszechnego, niezawodność, bogata oferta pozwalająca dopasować urządzenia do wymagań inwestora, 24 - miesięczna gwarancja, dostępność i szybkość serwisu to kryteria pozwalające zaliczyć urządzenia do grupy profesjonalnych. Multiswitche firmy TERRA spełniają te wymagania, w opinii instalatorów i redakcji "SatKuriera" są najlepszym produktem na rynku.
Wśród multiswitchy firmy TERRA można wyróżnić 2 typy urządzeń. Są to multiswitche kaskadowe (seria MS) i radialne (seria MSR, MSV - zasilane zdalnie). W oparciu o multiswitche TERRA można budować sieci, w których liczba gniazd sięga nawet 1000. Każdą serię urządzeń można podzielić na dwie podgrupy: 5-cio wejściowe (do odbioru sygnału z jednej pozycji satelitarnej wraz z telewizją naziemną) oraz 9-cio wejściowe (2 pozycje satelitarne i TV naziemna).

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 36/2009, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

23.10.2009 Przerwa w aktualizacji listy była spowodowana pobytem autora listy w szpitalu przez 2 miesiące.
23.10.2009
        SAT Krak 2009 - czy jest możliwy boom w kryzysie? W dniach 15-17 października odbyła się w Krakowie wystawa SAT Krak 2009. W dobie kryzysu firmy zwykle zmniejszają różnorodność oferty, opóźniają kosztowne wdrożenia nowych produktów. Czy taka sytuacja występuje na rynku przekazów telewizyjnych? Odpowiedź musi być przecząca, ponieważ ogólne osłabienie koniunktury równoważy z nawiązką wymiana technologii - dotyczy ona zarówno metod przekazu (digitalizacja), jaki i urządzeń odbiorczych (telewizory HD TV).
W dobie technologicznej wymiany okazało się, że warto uczestniczyć w imprezach targowych będących przeglądem oferty rynkowej. Możliwość zapoznania się z ofertą dystrybutorów, przed rozpoczynającym się sezonem, jest ważna dla profesjonalistów i konsumentów.
Spis wystawców odzwierciedla zmiany na polskim rynku TV Sat. Część firm, która odczuła osłabienie koniunktury zrezygnowała z udziału w wystawie, pojawiły się nowe, na czele z firmami ADB i Humax - liderami rynku zaawansowanych tunerów satelitarnych.

Firma DIPOL pokazała na wystawie produkty dla rynku konsumpcyjnego i profesjonalnego. Zainteresowanie profesjonalistów wzbudziła rozbudowana linia multiswichy radialnych firmy TERRA o ogromnej elastyczności pozwalającej na budowę instalacji do 1000 gniazd, a także urządzenia do przesyłu światłowodami sygnałów SMATV/CATV, wideo z kamer przemysłowych i sygnału ethernetowego oraz wzmacniacze GSM, UMTS, 3G. Wszystkie te produkty są nowościami roku 2009. Liczni odwiedzający stoisko zwracali uwagę na szeroką ofertą uchwytów do telewizorów i monitorów LCD.

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 34/2009, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

18.06.2009
        Gniazda do instalacji multiswitchowych. W instalacjach multiswitchowych należy stosować wyłącznie gniazda końcowe RTV-SAT. Najważniejszymi parametrami decydującymi o jakości gniazd stosowanych w tych instalacjach są:
- tłumienie przyłączenia
- dopasowanie
Warto też zwrócić uwagę na sposób mocowania kabla do gniazda. Niezależnie przykręcany oplot i rdzeń kabla chroni przed ewentualnymi zwarciami.
Wygodnie jest zbudować sieć rozprowadzania sygnałów telewizyjnych i komputerowych z wykorzystaniem jednego gniazda, ponieważ coraz częściej urządzenia do odbioru sygnałów telewizyjnych współpracują z urządzeniami sieciowymi. Do tego typu zastosowań poleca się gniazda multimedialne

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 24/2009, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

12.05.2009
        Cyfrowa telewizja naziemna w Europie - DVB-T2. Większość krajów europejskich pracuje nad wdrażaniem nadawania telewizji naziemnej w systemie cyfrowym. Czasu zostało niewiele, ponieważ na 2013 rok przewidziano ostateczne zakończenie analogowego nadawania telewizji naziemnej w Europie. Obecny okres przejściowy charakteryzuje się dużą różnorodnością - nadawane są równocześnie sygnały TV w wersji analogowej i cyfrowej. Również w samym zakresie transmisji cyfrowych panuje spore zamieszanie. Obecnie dostępne są następujące sposoby emisji sygnału cyfrowego:
 • DVB-T MPEG-2 - najbardziej popularne w Europie;
 • DVB-T MPEG-4 (H.264) - stosowane obecnie w przekazach testowych;
 • DVB-T2 MPEG-2;
 • DVB-T2 MPEG-4 (H.264) - docelowy standard naziemnej telewizji cyfrowej w Europie.

Obecnie w Europie dominuje DVB-T/MPEG-2. W niektórych krajach zdecydowano się na DVB-T MPEG-4 (H.264) - Francja, Litwa, Węgry, Polska. Docelowo jednak w Europie standardem będzie DVB-T2 MPEG-4 (H.264). Pierwsze komercyjne nadawanie w nowym standardzie powinno się rozpocząć w Wielkiej Brytanii pod koniec roku - mają być nadawane 3 programy w wersji HD. Pierwszym jednak terytorium, które w całości przejdzie na nowy standard będzie Grenada (listopad 2009). W ubiegłym roku zatwierdzono finalny draft DVB-T2, ostateczne przyjęcie standardu zapowiadane jest na lipiec bieżącego roku.

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 19/2009, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

28.04.2009         Okablowanie gwiaździste - warunek uniwersalnej instalacji antenowej. Od współczesnych instalacji antenowych wymaga się, aby były nie tylko niezawodne i funkcjonalne, ale również elastyczne. Raz zaprojektowany i wykonany szkielet instalacji powinien być uniwersalny i umożliwiać podłączanie do niego coraz to nowocześniejszych urządzeń bez zasadniczej ingerencji w jego strukturę przez wiele lat.
Instalacja taka powinna umożliwiać podłączenie sygnałów telewizji naziemnej, telewizji satelitarnej, telewizji kablowej oraz w razie potrzeby innych sygnałów wizji, jak np. sygnałów z kamer telewizji dozorowej. Wymagania nowoczesnych instalacji spełniają wyłącznie instalacje gwiaździste, to znaczy takie, gdzie kable rozchodzą się od jednego punktu centralnego.
Wymaganie, aby instalacja antenowa była niezawodna wiąże się z koniecznością zastosowania materiałów wysokiej jakości o sprawdzonych, określonych parametrach.
Spełniającym te wymogi kablem jest TRISET-113.

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 17/2009, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.
17.04.2009        Wzmacniacz (repeater) GSM AT-600 służy do wzmocnienia sygnału GSM i wprowadzeniu go do wewnątrz pomieszczeń. Urządzenie doskonale nadaję się do miejsc gdzie sygnał GSM jest na tyle słaby, że prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy jest niemożliwy. Przykładem może być miejsce położone daleko od nadajnika lub budynek z grubymi murami, piwnicami użytkowymi (kawiarnie) lub nowoczesnymi oknami których szyby kryte są związkami metalicznymi.

Cechy wyróżniające:
-Urządzenie przeznaczone dla telefonów GSM pracuje w paśmie 890-960MHz
-Wzmocnienie sygnału odpowiednie do deklarowanego zasięgu
-Powierzchnia pokrycia wewnątrz budynku 300 m2
-Łatwy montaż (Plug and Play)
-W komplecie nie znajduje się antena zewnętrzna, użytkownik sam dokonuje wyboru w zależności od poziomu sygnału (A7018 lub A7028).

Więcej informacji można uzyskać na stronie firmy DIPOL.

11.04.2009         Ważne cechy nowoczesnego tunera satelitarnego. Coraz popularniejsze staje się tworzenie domowych wideotek na dyskach HDD w oparciu o programy telewizyjne i filmy pozyskiwane drogą satelitarną. Dlatego ważną cechą nowoczesnego tunera jest możliwość podłączenia dysku zewnętrznego poprzez USB.
Odbiornikiem, który spełnia powyższe wymaganie jest tuner Technisat DVB-S2 DIGIT HD8-S A99065.
Cyfrowy odbiornik satelitarny HDTV wyposażony jest w 2 zintegrowane czytniki kart (1x smartcard / 1x karta SIM), 2 gniazda Common Interface (CI). Interfejs Ethernet umożliwia podłączenie DIGIT HD8-S do sieci domowej. Gniazda USB i czytnik kart SD pozwalają na odtwarzanie plików muzycznych, czy zdjęć. DIGIT HD8-SX posiada dodatkowo wyjście HDMI i wyjście komponentowe YUV. Odbiornik DIGIT HD8-S pozwala na odbiór satelitarnych programów TV - SDTV- i HDTV - MPEG 2 / MPEG 4 (H2.64) i radiowych.

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 14/2009, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.
09.03.2009        Repeater GSM AT-400 A6740 służy do wzmocnienia sygnału GSM i wprowadzeniu go do wewnątrz pomieszczeń. Urządzenie doskonale nadaję się do miejsc gdzie na zewnątrz budynku można prowadzić rozmowy a wewnątrz jest to niemożliwe. Przykładem może być miejsce położone daleko od nadajnika lub budynek z grubymi murami, piwnicami użytkowymi (kawiarnie) lub nowoczesnymi oknami których szyby kryte są związkami metalicznymi.

Cechy wyróżniające:
-Urządzenie przeznaczone dla telefonów GSM, pracuje w paśmie 890-960MHz
-Wzmocnienie sygnału odpowiednie do deklarowanego zasięgu
-Powierzchnia pokrycia wewnątrz budynku 80 m2
-Łatwy montaż (Plug and Play)

Więcej informacji można uzyskać na stronie firmy DIPOL.

03.04.2009         Stacja czołowa MMH-3000 - zwiększanie zasięgu transmisji do 30 km. Transmisja sygnału telewizyjnego w instalacjach zbiorowych opartych o kable koncentryczne jest ograniczona obszarowo do okręgu o promieniu około 500 m. Wynika to z tłumienia kabli koncentrycznych.
W przypadku konieczności zwiększenia zasięgu instalacji, rozwiązaniem jest dystrybucja optyczna kablami światłowodowymi. Firma TERRA posiada w ofercie urządzenia przeznaczone do popularnej stacji MMH-3000, pozwalające budować linki oparte o światłowód jednomodowy.

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 13/2009, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.
18.03.2009         Instalacja magistralna w budynku wielorodzinnym. Jakość okablowania jest podstawą poprawnego wykonania instalacji antenowej.
Warto w planach uwzględnić wykonywanie okablowania budynku przed położeniem tynków oraz wykonać okablowanie magistralne piętrowe.

Nowoczesny sposób okablowania zwany magistralnym umożliwia:
- odbiór wyłącznie telewizji naziemnej - jeden kabel magistralny przebiegający przez wszystkie piętra,
- odbiór telewizji naziemnej i satelitarnej z jednego satelity - pięć kabli przebiegających przez wszystkie piętra,
- odbiór telewizji naziemnej i satelitarnej z dwóch satelitów - dziewięć kabli przebiegających przez wszystkie piętra.

Przy długości kabli magistralnych powyżej 50 m warto stosować kabel TRISET-11, dla mniejszych długości wystarczy TRISET-113.
Od gniazdek w lokalu do magistrali należy poprowadzić po dwa kable abonenckie TRISET-113, ponieważ w niedługim czasie standardem staną się tunery dwugłowicowe wymagające dwóch sygnałów. W mieszkaniach zaleca się zatem montowanie gniazd podwójnych R694140.

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 11/2009, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

27.02.2009         Zdalne sterowanie stacją MMH-3000. Hotele goszczące zorganizowane grupy często stoją przed problemem zmiany listy dostępnych kanałów w instalacji zbiorowej. Zdarza się, że istnieje pilna potrzeba wprowadzenia kanału telewizyjnego, tylko na jedną lub dwie doby.
Problemu tego nie mają użytkownicy stacji czołowej MMH-3000. Stacja może być zarządzana poprzez sieć LAN lub Internet. Zmiana kanałów odbywa się z poziomu przeglądarki. Dodatkowo jest możliwy zdalny podgląd na samą stację poprzez monitoring IP.
Aby mieć możliwość ustawienia parametrów poprzez Internet należy zakupić panel PCS-200 R81716.

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 8/2009, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

19.02.2009         Zaciskanie złączy na kablu TRISET-11. Instalatorzy wykonujący duże sieci zbiorcze dobrze znają problem zarabiania złączy "F" na kablu TRISET-11. Z uwagi na gęsty oplot, montowanie złączy wyposażonych w tuleje wewnętrzne było do tej pory niewygodne i wymagało użycia dużej siły. Zastosowanie nowych złączy F E80360 amerykańskiej firmy PCT rozwiązuje ten problem, gwarantując komfort montażu.
Proces zaciśnięcia złącza rozpoczyna się od przygotowania kabla za pomocą ściągacza izolacji E80035. Następnie zakłada się złącze i zaciska uniwersalnym narzędziem E80075. Cały proces zarabiania złącza zajmuje dosłownie kilkanaście sekund. Pamiętając, że na jedną instalację wchodzi kilkadziesiąt złączy na kabel, łatwo obliczyć, że stosując opisaną technikę zaciskania oszczędza się czas mierzony w godzinach.
Obecnie dostępne są następujące złącza PCT:

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 7/2009, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

10.02.2009         Kalkulacja doboru wzmacniacza dla zbiorowych instalacji antenowych. Projektowanie dużych sieci zbiorowych wymaga skomplikowanych obliczeń. Jednak na etapie kosztorysowania można się pokusić o pewne uproszczenia. W tabeli na stronie przedstawiona została kalkulacja możliwości stosowania wzmacniaczy, w zależności od wielkości sieci. Do celu analizy przyjęto następujące założenia:
- maksymalna różnica poziomów sygnałów w poszczególnych kanałach odbieranych z anten wynosi 10 dB,
- maksymalna odległość kablowa gniazda od wzmacniacza wynosi 30 m, co daje 5,4 dB tłumienia w górnym UHF,
- zastosowano najlepszy na rynku kabel TRISET-113 E1015, E1017,
- minimalny poziom na gnieździe abonenckim 62 dBuV,
- maksymalny poziom na gnieździe abonenckim 80 dBuV,
- w sieci dystrybuowanych ma być 7 kanałów TV naziemnej,
- separacja pomiędzy gniazdami wynosi 44 dB (do podłączania gniazd zastosowano odgałęźniki).
Tabela koresponduje ze schematami. Poziomy sygnału w gniazdach uzyskujemy poprzez odjęcie od maksymalnego poziomu wyjściowego wzmacniacza antenowego poszczególnych składowych tłumień.
Różnica pomiędzy poziomem minimalnym a maksymalnym wynika z faktu, że wzmacniacze pasmowe (w przeciwieństwie do kanałowych) nie wyrównują poziomów sygnałów odebranych z anteny, dlatego też w takich przypadkach należy przeprowadzić analizę dla najsłabszego i najsilniejszego sygnału.

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 6/2009, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

26.01.2009         Wzmacniacz budynkowy z kanałem zwrotnym HA-204R65 TERRA. Rozwój instalacji oferujących dostęp Internetu poprzez telewizję kablową spowodował konieczność powszechnego budowania instalacji z kanałem zwrotnym.
Do tej pory podstawowym problemem były drogie wzmacniacze z kanałem zwrotnym. Przełomem na rynku jest wzmacniacz HA-204R65 R82308, który posiada aktywny tor sygnału zarówno dosyłowego, jak i zwrotnego. Dodatkowo daje możliwość korekcji charakterystyki kabla w obydwu kierunkach. Kształtowanie charakterystyki jest konieczne z uwagi na różnorodność kabli stosowanych w instalacjach telewizyjnych.
Kolejną cechą wyróżniającą wzmacniacza HA-204R65 jest przedostatni stopień wzmocnienia, gdzie zastosowano układ scalony krzemowo - germanowy (SiGe). Takie rozwiązanie pozwala znacznie zredukować zniekształcenia nieliniowe, zwłaszcza jeśli chodzi o zniekształcenia drugiego rzędu. Stopień wyjściowy push - pull jest wykonany z arsenku galu (GaAs).
Parametry wzmacniacza:
- kanał dosyłowy: maksymalny poziom wyjściowy przy 42 kanałach - 105 dBuV, wzmocnienie - 37 dB,
- kanał zwrotny: maksymalny poziom wyjściowy -115 dBuV, wzmocnienie - 27 dB.
Wzmacniacz jest zalecany do wszystkich instalacji antenowych, ponieważ pozwala oferować, bez modernizacji, dostęp do nowoczesnych usług (telefonia, Internet, VoD).

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 4/2009, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

05.01.2009         Instalacja multiswitchowa w budynku wielorodzinnym. Największą funkcjonalność instalacji multiswitchowej uzyskuje się budując instalacje magistralne.
Podobną elastyczność można uzyskać dzięki instalacji opartej na multiswitchach przelotowych, która może być w razie potrzeb rozbudowana w sposób zbliżony do instalacji magistralnej.
Multiswitche serii MS-952/951 (dwukonwerterowe) pozwalają na budowę rozległych sieci zbiorczych instalacji telewizji satelitarnej na sto i więcej gniazdek. Jednak do budowy dużych sieci konieczne jest zastosowanie wzmacniaczy. Oprócz oryginalnych wzmacniaczy TERRA, można stosować wzmacniacze Signal - dla instalacji jednokonwerterowych R694490 oraz R694491 dla dwukonwerterowych. Wzmacniacze posiadają regulację zarówno pasma TV, jak i SAT.
Warto zwrócić uwagę na zastosowanie wzmacniaczy kanałowych serii ZG pozwalających na budowę wysokiej jakości instalacji zbiorowych.

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 1/2009, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

17.12.2008         Co dalej z kompresją MPEG? Rodzina standardów MPEG-4, dzięki zastosowaniu znacznie wydajniejszych algorytmów niż w przypadku MPEG-2, została przyjęta jako podstawa do efektywnej kompresji audio i wideo dla transmisji strumieniowych. Po MPEG-4 SP/ASP (MPEG-4 Part 2), do powszechnego użycia wszedł MPEG-4 Part 10, oznaczany jako MPEG-4 AVC, H.264 lub H264/AVC.
Pierwsza wersja standardu H.264/AVC została ustalona w maju 2003 roku. Została ona istotnie rozszerzona w marcu 2005 roku (dodanie profili High x) oraz w listopadzie 2007 roku (Annex G - Scalable Video Coding - dodatek umożliwiający wybór poziomu jakości odpowiadającego zastosowaniu/możliwościom urządzenia odtwarzającego) - stanowiąc wersję 8 tego standardu. Trwają prace nad zbiorem drobniejszych poprawek i udoskonaleń, oraz wprowadzeniem funkcjonalności Multi-view coding (kodowanie wielowidokowe pozwalające przy dekodowaniu na wybór punktu obserwacji). Kodowanie H.264/AVC zostało zastosowane m.in. w technologii Blu-ray oraz zostało włączone do projektu cyfrowej telewizji (DVB), zarówno do transmisji satelitarnych, jak i naziemnych. Umożliwia ono efektywne kodowanie programów HDTV.
Jest również stosowane do dystrybucji przekazów telewizyjnych w Internecie (IPTV), m.in. przez niemiecki Deutsche Telecom. Stanowi ono podstawę nowoczesnych systemów monitoringu opartych na technologii CCTV IP, umożliwiając najbardziej wydajny zapis materiałów i oszczędną transmisję danych.
Standardy o wyższej numeracji (MPEG-7 i MPEG-21) nie dotyczą bezpośrednio algorytmów kompresji, lecz stanowią rodzaj "metastandardów". MPEG-7 opisuje za pomocą języka XML zawartość materiału/transmisji. Na przykład w MPEG-4 umożliwia, poprzez różne rodzaje indeksacji, szybki dostęp do fragmentów interesujących użytkownika. W większości zastosowań podstawą indeksacji jest kod czasowy. MPEG-21, również bazujący na języku XML, definiuje z kolei prawa/ograniczenia użycia cyfrowych multimediów, nałożone przez ich twórców, producentów i dystrybutorów.

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 42/2008, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

10.12.2008            Łatwiejsza budowa dużych instalacji multiswitchowych - duże multiswitche radialne. Wielu instalatorów ceni prostotę i wygodę związaną z budową instalacji w oparciu o multiswitche radialne. Wykonanie instalacji sprowadza się do podłączenia sygnału i gwiaździstego rozprowadzenia kabli.
Tego typu instalacje były do tej pory wykonywane głównie w domach jednorodzinnych. Problemem był brak wysokiej jakości multiswitchy radialnych, pozwalających przyłączyć kilkudziesięciu odbiorców do jednego multiswitcha.
Pojawienie się rodziny multiswitchy wielowyjściowych firmy TERRA, w tym: 32-wyjściowych MSR-532 oraz MSV-532 sprawiło, że instalację w bloku można wykonać w oparciu o jeden multiswitch radialny.
Multiswitche serii MSV warto stosować w dużych, wieloklatkowych sieciach, ponieważ posiadają zespoloną regulację pasma dolnego (obydwu polaryzacji) oraz pasma górnego (obydwu polaryzacji). Funkcja ta pozwala łatwo zoptymalizować symbolową stopę błędu dla wszystkich transponderów.
Zróżnicowana prekorekcja poziomu sygnału satelitarnego pozwala na uzyskanie zbliżonych wartości sygnału na gniazdach przy znacząco różnych długościach przewodów.

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 41/2008, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

01.12.2008            Nowe możliwości instalacji multiswitchowych - odgałęźniki i rozgałęźniki TERRA. Standardem dla nowych budynków wielorodzinnych są instalacje multiswitchowe, pozwalające na podłączenie przez abonenta tunera satelitarnego. Duże instalacje multiswitchowe składają się zwykle z kilku podsieci.
Do tej pory problemem było budowanie dużych instalacji multiswitchowych z podziałem na podsieci, ponieważ brakowało wielotorowych, zintegrowanych odgałęźników i rozgałęźników. W ofercie firmy DIPOL pojawiły się rozgałęźniki i odgałęźniki dwukonwerterowe firmy TERRA. Umożliwiają one budowanie instalacji multiswitchowych w budynkach wieloklatkowych nawet do 300 gniazd. Urządzenia te dają możliwość wyrównania poziomów we wszystkich podsieciach, co wpływa na efektywność wykorzystania dostępnego sygnału, dobranie optymalnych poziomów sygnału na gniazdach.
W ofercie firmy DIPOL jest dostępna seria dla magistrali 2-konwerterowej, w tym: rozgałęźniki SS-904 R70523 do symetrycznego podziału magistrali (równo odległe podsieci multiswitchowe) oraz odgałęźniki SS-920 R70526, SS-915 R70525, SS-910 R70524 do niesymetrycznego podziału magistrali (nierówno odległe podsieci multiswitchowe).

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 40/2008, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

14.11.2008        ULTISYSTEM to unikalne rozwiązanie na skalę światową, pozwalające na integrację lokalnych systemów analogowych z miejskim monitoringiem działającym w oparciu o sieci bezprzewodowe, przewodowe, światłowodowe. Umożliwia rejestrację lokalną na rejestratorach ULTIMAX i udostępnienie wszystkich lub wybranych obrazów w sieci IP. Operator miejskiego monitoringu może podglądać i rejestrować obraz z kamer analogowych, IP i megapikselowych. System obsługuje rejestratory ULTIMAX, serwery wideo i kamery IP, także megapikselowe, wielu producentów. Wyróżniony na tegorocznych targach zabezpieczeń ALARM w Kielcach.

Źródło informacji pochodzi od firmy DIPOL.
11.11.2008        Budowa konwertera fullband. Ze względu na pracę w zakresie częstotliwości gigahercowych, całość konwertera jest wykonana z uwzględnieniem specyfiki projektowania układów wielkiej częstotliwości. Przy tak dużych częstotliwościach ścieżki na płytce stają się liniami długimi. Zazwyczaj linie długie są wykonywane jako mikropaskowe, zaś wszelkie filtry są wykonywane w postaci elementów o stałych rozłożonych. Zmiana polaryzacji jest realizowana przez przyłączanie do mieszacza jednego z dwóch zestawów wzmacniaczy wielkiej częstotliwości, z których każdy odbiera inną polaryzację. Pasmo jest zmieniane przez przełączanie heterodyn. Wybór polaryzacji następuje poprzez zmianę napięcia zasilania. 11 -14 V jest skojarzone z polaryzacją V, a 16-18 V z polaryzacją H, natomiast brak sygnału 22 kHz jest identyfikowany jako wymuszenie odbioru pasma 10,7-11,7 GHz, natomiast jego obecność wymusza przejście w pasmo 11,7-12,75 GHz. To powoduje, że konwerter satelitarny służy do przesunięcia i wzmocnienia sygnałów z zakresów 10,7-12,75 GHz w zakres pierwszej pośredniej częstotliwości satelitarnej (950-2150 MHz).

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 37/2008, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.
21.10.2008        SAT Krak 2008. W dniach 16-18.10.2008 r. odbyła się w Krakowie wystawa SAT Krak, poświęcona telewizji cyfrowej i mediom.
Wystawa miała miejsce na największym rynku telewizyjnym w Europie Środkowo - Wschodniej, jakim jest Polska. Brali w niej udział czołowi producenci i dystrybutorzy, było obecnych kilka firm zagranicznych i, co jest szczególnie istotne, wszyscy operatorzy platform cyfrowych.
Obserwując wystawiany sprzęt, przysłuchując się rozmowom na stoiskach i oceniając ofertę platform można się pokusić o prognozę w branży na następny rok.
Nie spełniają się prognozy dotyczące zainteresowania ofertą naziemnej telewizji cyfrowej. Nadawane programy HD w kilku polskich miastach nie spotkały się z zainteresowaniem konsumentów. Jednak wiele firm (Technisat, Maximum, RWT) prezentowało tunery do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, oczekując na koniunkturę w przyszłości.
Trwa dobra koniunktura związana ze sprzętem satelitarnym. Szeroka i atrakcyjna oferta nadawców, a zwłaszcza wprowadzenie HD dało impuls do wymiany sprzętu. Wzrasta zainteresowanie tunerami z możliwością niezależnego nagrywania.
Hitem w opinii instalatorów mają szansę stać się pre-paidowe oferty w zakresie odbioru programów satelitarnych. Znakomicie przyjęła się oferta TVN - „telewizja na kartę”. Powinno to skłonić również operatorów platform do wzbogacenia ofert o podobną formułę.
Podkreślano popularność instalacji multiswitchowych, które są traktowane już jako standard w nowoczesnych budynkach. Multiswitche były prezentowane przez prawie wszystkich wystawców.

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 34/2008, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.
19.10.2008

      Zapraszam do obejrzenia galerii ze zdjęciami z targów SATKrak 2008. Zdjęć jest 302 sztuk i zostały celowo zmniejszone.

 

 

07.10.2008            Szczelność obudów konwerterów satelitarnych. Konwertery satelitarne zazwyczaj mają dwie obudowy: zewnętrzną plastikową - osłonę zapewniającą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i bezpośrednimi strugami wody, wyposażoną w szczeliny, którymi woda może swobodnie spływać, oraz wewnętrzną hermetyczną - osłonę, która zabezpiecza układ elektroniczny konwertera przed wodą. Dlatego szczeliny w obudowie plastikowej są rzeczą normalną.

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 32/2008, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.
01.10.2008            Multiswitch - co jest w środku? Multiswitch to elektroniczne urządzenie, pozwalające na niezależne połączenie dowolnego wyjścia sygnału satelitarnego z dowolnym jego wejściem. Inaczej, jest to przełącznik działający w zakresie od 950 do 2150 MHz.
Dodatkowo umożliwia on podłączenie sygnału telewizji naziemnej (46 do 862 MHz) lub sygnału z sieci kablowej. Rozdzielenie obu sygnałów jest dokonywany w gnieździe u abonenta.
Dla tunera, multiswitch jest widziany jak konwerter satelitarny, czyli zapewnia dostęp abonentom do sygnału z dowolnej polaryzacji oraz pasma.
Oznacza to, iż multiswitch musi zapewnić równoczesny i niezależny dostęp do pasm i polaryzacji. Ponieważ mamy 2 pasma (Low 10700 - 11700 MHz oraz High 11700 - 12750 MHz) i 2 polaryzacje (Vertical oraz Horizontal), to multiswitch musi posiadać 4 wejścia. Zwykle dochodzi jeszcze sygnał naziemny, więc multiswitch do odbioru z jednego satelity ma 5 wejść, a z dwóch satelitów - 9 wejść. Układ sterowania multiswitcha odbiera sygnały sterujące 14/18 V i 0/22 kHz (takie same, na jakie reaguje konwerter fullband) i łączy odpowiednie wejście multiswitcha, skojarzone z danym sygnałem sterującym (14/18 V - polaryzacja pionowa i pozioma oraz 0/22 kHz - pasmo), z odpowiednim wyjściem.

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 31/2008, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.
18.09.2008            SAT KRAK 2008 - Kraków. W dniach 16-18 października odbędzie się wystawa SAT Krak 2008.
Zaprezentowane zostaną na niej nowe produkty i technologie, a także oferta platform cyfrowych. Po raz pierwszy wystawcy będę mogli zaprezentować swoje stoiska i towary także internautom, dzięki przeprowadzanym przez redakcję Magazynu SAT Kurier wywiadom i reportażom z wystawy i konferencji. Udział w wystawie zapowiedziały już liczące się firmy polskie oraz zagraniczne, m.in. z Korei, Chin, Czech, Portugalii, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Wlk. Brytanii. Będzie można zapoznać się z ofertą producentów sprzętu odbiorczego dla telewizji cyfrowej przeznaczoną dla odbiorców indywidualnych, jak i dla sieci kablowych. Co roku wzrasta ilość wystawców, jak wskazują prognozy, SAT KRAK 2008 będzie rekordowy.

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 29/2008, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.
27.08.2008            Rewelacyjna stacja czołowa MMH-3000 TERRA już w sprzedaży w sklepie DIPOL. Cyfrowa stacja czołowa MMH-3000 firmy TERRA jest przeznaczona do instalacji w hotelach, pensjonatach i innych obiektach, gdzie wymagany jest odbiór programów satelitarnych na zwykłych odbiornikach TV. Posiada modulatory jednowstęgowe, co daje możliwość pracy sąsiedniokanałowej (oszczędność pasma).

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 26/2008, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

20.08.2008            Europejski pat - cyfrowa telewizja naziemna. Zmienia się koncepcja rozwoju naziemnej telewizji cyfrowej w Europie. Jeszcze do niedawna jako podstawowy europejski standard, wprowadzony niemal we wszystkich krajach, była uznawana telewizja standardowej rozdzielczości (SDTV) nadawana w kompresji DVB-T MPEG-2.
Oczekiwania rynku związane z nadawaniem programów HDTV spowodowały, że część operatorów zdecydowała się na zastosowanie do standardu DVB-T wyda jniejszej kompresji, czyli MPEG-4. W ten sposób tuż przed rozpoczęciem Olimpiady rozpoczęto pilotażowe nadawanie programów wysokiej rozdzielczości w Polsce (Telewizja Polska) i na Węgrzech (Antenna).
DVB-T2 ma być docelowym standardem dla wszystkich krajów europejskich, jego zatwierdzenie planowane jest na przyszły rok. Wprowadzenie DVB-T2 będzie oznaczało wymianę dotychczas używanych tunerów. W krajach, w których spopularyzowało się nadawanie w DVB-T będzie to oznaczało spore koszty dla konsumentów (Niemcy, Hiszpania, Włochy, Wielka Brytania, kraje skandynawskie).
Wobec tych problemów ciekawe są tendencje na rynku amerykańskim. Do odbioru programów HDTV w większości korzysta się z przekazu satelitarnego i telewizji kablowej. Z nadajników naziemnych programy odbiera tylko około 20% amerykańskich abonentów, a w ostatnim roku z tej formy odbioru zrezygnowało aż 25% odbiorców.
Powstaje pytanie, czy po wprowadzeniu standardu i zbudowaniu sieci nadajników europejscy konsumenci również nie odwrócą się od przekazów naziemnych?

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 25/2008, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

24.06.2008            Najnowsze trendy w budowie instalacji multiswitchowych. Grupa wiodących producentów multiswitchy wprowadziła do oferty specjale odgałęźniki pozwalające na wykonywanie instalacji w zupełnie nowej formie.
W nowoczesnych, wielopiętrowych budynkach zalecane jest poprowadzenie magistrali dziewięcioprzewodowej, do której na każdym piętrze, za pomocą odgałęźnika przyłączane są multiswitche. Pozwala to na zaprojektowanie instalacji TV-SAT z szerokimi możliwościami rozbudowy.
Przykładowo: - Zgodnie z wytycznymi inwestora, do każdego mieszkania został dostarczony jeden sygnał satelitarny. Po roku większość mieszkańców wymieniła tunery satelitarne na dwugłowicowe z PVR i domaga się doprowadzenia kolejnych sygnałów. Wystarczy wtedy wymienić na wskazanych piętrach multiswiche na większe, a cała instalacja bez żadnej korekty będzie funkcjonowała poprawnie.
Dużą popularność, ze względu na niezawodność zyskał rozgałęźnik i odgałęźniki firmy Terra. Te ostatnie są dostępne w trzech wersjach z różnymi tłumiennościami przyłączenia, co pozwala na elastyczne budowanie dużych instalacji.
Z instalacjami wykonanymi w formie magistrali współpracują multiswitche radialne.
Nowa seria radialnych multiswitchy dziewięciowejściowych MSR-9XX Terra przeznaczona jest zarówno do instalacji domowych, jak i magistralnych, jako multiswitche piętrowe. Ich cechą wyróżniającą jest stopniowany poziom sygnału na poszczególnych wyjściach, co pozwala na podłączenie gniazd będących w różnej odległości od multiswitcha i zachowanie optymalnych i wyrówna nych poziomów sygnału.
Dodatkowo multiswitch posiada prekorektor charakterystyki tłumienia kabla (kabel ma większą tłumienność dla wyższych częstotliwości).

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 24/2008, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

10.06.2008            Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe odbiorników. Dla wszystkich tych, którzy chcą uniknąć wymiany tunera satelitarnego, multiswitcha, odbiornika TV, czy zestawu HiFi po wiosennej lub jesiennej burzy polecamy małe, niedrogie zabezpieczenie przeciwprzepięciowe Signal R48602. Urządzenie działa w pełnym zakresie TV naziemnej i satelitarnej. Maksymalny prąd udarowy przed jakim może zabezpieczyć sprzęt to 8000 A, dopuszczalny czas narostu i trwania impulsu to 8 i 20 mikrosekund.

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 22/2008, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

27.05.2008            Wzmacnianie sygnałów satelitarnych. Małe instalacje multiswichowe nie wymagają zwykle stosowania wzmacniaczy magistrali z konwertera QUATRO. Problem może wystąpić w przypadku, kiedy gniazdo oddalone jest od konwertera o więcej niż 80 m. Wówczas tłumienie kabla wynosi około 25 dB. Wartość ta zwiększy się jeszcze o tłumienie gniazda, złącz i multiswitcha. Okaże się wówczas, że sygnał na wejściu tunera nie osiąga 45 dBuV, czyli progu czułości głowicy.
Rozwiązani em problemu jest zastosowanie wzmacniacza AI-414. Wzmacniacz należy zamontować pomiędzy multiswichem a tunerem. Wzmacnia on zarówno pasmo TV naziemnej, jak i satelitarnej, przepuszcza sygnały sterujące dla multiswitcha.

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 20/2008, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

01.05.2008            Problem ustawienia anteny dla odbiornika "n". Instalatorzy platformy "n" często us karżają się na kłopoty z odbiorem sygnału z transponderów tej platformy. W przypadku platformy "n", problem wynika ze stosowanej modulacji 8PSK, która wymaga większego odstępu sygnał - szum. Tymczasem C/N dla transpondera "n" jest niski, ponieważ sąsiedni satelita W7, oddalony o 6o od Hotbirda, zakłóca sygnał użyteczny "n". Pomimo, że anteny satelitarne mają kąt połowy mocy około 3o, to odbiór ma miejsce poprzez listki boczne. Często pomocne w rozwiązaniu tego problemu jest lekkie obrócenie anteny w kierunku wschodnim.

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 16/2008, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

11.04.2008            Multiswitche kaskadowe. Multiswitche kaskadowe są dedykowane dla dużych budynków, gdyż można je lokować, w zależności od potrzeb, na poszczególnych piętrach, zmniejszając w ten sposób długość kabli. Drugą zaletą jest mało kłopotliwy serwis. W przypadku awarii można szybko odłączyć uszkodzony multiswich. W przypadku wypięcia multiswitcha pozostałe gniazda będą nadal działały.
Multiswitche kaskadowe pozwalają na rozbudowę sieci (wcześniej sieć powinna posiadać odpowiedni za pas mocy).
O instalacjach multiswitchowych można przeczytać w artykule Profesjonalne instalacje multiswitchowe.

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 13/2008, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

12.03.2008            Prawidłowe ustalenie kąta skręcenia konwertera LNB. Ważną czynnością przy instalacji konwertera satelitarnego jest ustawienie właściwego kąta skręcenia. Kąt dobierany jest indywidualnie dla każdego satelity i zależy od geograficznego położenia miejsca odbioru.
Prawidłowe ustalenie kąta skręcenia konwertera LNB pozwoli uzyskać minimalny przesłuch pomiędzy różnymi polaryzacjami. Ma to kluczowe znaczenie dla otrzymania dobre j jakości sygnału cyfrowego. Tłumienie przesłuchu pomiędzy polaryzacjami powinno wynosić co najmniej 20 dB (tak, aby na przykład podczas odbioru sygnałów o polaryzacji poziomej H nie były odbierane sygnały o polaryzacji pionowej V).
Bardziej precyzyjnym sposobem ustawienia kąta skręcenia jest wybranie dwóch transponderów, jeden z polaryzacji V i drugi H. Następnie należy wykonać pomiary dla obu polaryzacji przy pomocy miernika R10811. Optymalne ustawienie skręcenia konwertera jest wtedy, gdy BER dla obydwu transponderów będzie taki sam. Nie posiadając miernika można amatorsko skorzystać z funkcji wskaźnika jakości sygnału w tunerze.

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 10/2008, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

04.03.2008            Telewizja satelitarna i naziemna w jednym kablu. Istnieje możliwość zbudowania instalacji jednoprzewodowej, w której będzie rozprowadzany sygnał z anteny satelitar nej z dwoma konwerterami fullband oraz zestawu anten do telewizji naziemnej. Taką instalację należy oprzeć o kaskadowe połączenie zwrotnic telewizji naziemnej i satelitarnej. Do przełączania konwerterów można wykorzystać przełącznik Golden Interstar R852506. Gniazdo satelitarne R694100 posiada odpowiednie filtry pozwalające rozdzielić zsumowane wcześniej sygnały.

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 9/2008, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

12.02.2008            Zmiana technologii transmisji satelitarnych - DVB-S a DVB-S2. Przy popularnym obecnie systemie transmisji satelitarnej DVB-S/MPEG-2 z jednego transpondera (38 Mb/s) może być transmitowane 7 programów SDTV. Stosując system transmisji oparty na przekazie DVB-S2/MPEG-4/AVC możliwa jest transmisja 26 kanałów SDTV lub 6 HDTV.
DVB-S2 korzysta z nowej techniki kodowania - LDPC (Lowdensity Parity Check), która pozwala na transmisję z modulacjami: QPSK, 8PSK, a także z16APSK i 32APSK.
Nowe rozwiązanie jest zgodne wstecz z obecnie użytkowanym standardem DVB-S, dzięki czemu możliwa jest praca starszych terminali DVB-S przy zachowaniu odpowiednich dla tych urządzeń parametrów transmisji.
Zastosowanie standardu DVB-S2 umożliwia zwiększenie średniej przepływności kanału o około 30% w porównaniu do DVB-S. System pozwala na transmisję zarówno strumienia video MPEG-2 jak i MPEG-4/AVC.
Od momentu wejścia platformy "n", na polskim rynku satelitarnym na dobre rozpoczęło się wdrażanie techniki DVB-S2.
Należy zwrócić uwagę na urządzenia dystrybuujące sygnał 8PSK w instalacjach zbiorowych. Nie występują problemy z multiswitchami - urządzeniami najczęściej stosowanymi w torach satelitarnych. Należy jednak być ostrożnym przy doborze urządzań do przemiany IF/IF. Przeprowadzone testy wykazały że przemienniki satelitarne UC-221/222 nie współpracują z modulacją 8PSK, można je używać do QPSK oraz do transmisji analogowej

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 6 i 7/2008, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

05.02.2008            "Tam, gdzie zera i jedynki zamieniają się w miliardy" - CeBIT 2008. W dniach 4-9 marca odbędą się w Hanowerze Targi Technologii Informacyjnych i Telekomunikacyjnych CeBIT. Targi określane są przez organizatorów jako "Miejsce nr 1 do robienia biznesu w dziedzinie technik cyfrowych". Zgromadzą około 6000 wystawców, odwiedzi je około pół miliona gości. Prezentacje firm pogrupowane zostały w działach: "Rozwiązania biznesowe", "Rozwiązania dla sektora publicznego", "Rozwiązania mobilne i domowe" oraz "Technologia i infrastruktura". Imprezę otworzy kanclerz Niemiec Angela Merkel. W tym roku oficjalnym partnerem Targów będzie Francja, dlatego gościem będzie prezydent Francji Nicolas Sarkozy.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji będzie "Green IT", czyli wsparcie technologii informatycznych dla ochrony klimatu. Przedstawione zostaną rozwiązania stosowane w energetyce, transporcie i innych dziedzinach. Nowością będzie "CeBIT Global Conferences" - panele dyskusyjne poświęcone najnowszym trendom w informatyce i telekomunikacji. Spośród prezentowanych produktów wyróżnia się rynkowy debiut nowych czterordzeniowych procesorów AMD (co potwierdzi powrót tej firmy do gry o palmę technologicznego pierwszeństwa z Intelem). Dużo ciekawych rozwiązań zaprezentowanych zostanie w zakresie technologii wyświetlania obrazu, na czele z największym plazmowym ekranem o przekątnej 150 cali (381 cm) firmy Panasonic i telewizorem Sony z wyświetlaczem OLED.
Z okazji CeBIT-u, Toshiba, lider technologii HD DVD, zapowiada obniżki cen sprzętu do odtwarzania obrazów w wysokiej rozdzielczości - będzie to kolejna odsłona walki z Blu-ray (technologią opracowaną pod przewodnictwem Sony).

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 5/2008, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

09.01.2008            Instalacja multiswitchowa w budynku wieloklatkowym. Rozważmy instalację multiswitchową w bloku trzyklatkowym, czteropiętrowym. Zakładamy, że wymagane jest, aby do każdego z czterech mieszkań, na każdym piętrze był dostarczany sygnał telewizji satelitarnej i naziemnej. Do wzmocnienia sygnału naziemnego stosujemy wzmacniacz kanałowy ZG. Sygnał z konwerterów Quatro jest dzielony za pomocą odgałęźników i rozgałęźników na poszczególne klatki, gdzie są montowane multiswitche. Oczywiście, jeżeli zachodzi taka potrzeba, należy zastosować wzmacniacz SA-901 R70901. Przykład stanowi jedynie poglądowe opracowanie problemu. Przy wykonywaniu podobnych instalacji, należy każdorazowo sporządzić projekt

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 1/2008, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

06.12.2007            Tunery Ferguson HF 8800 HD i HF 8900 HD do odbioru HDTV. Ferguson HD - HF 8800 HD posiada oprócz dwóch modułów dostępu warunkowego CI, uniwersalny czytnik kart (np. karta Cyfry+ działa dla Canal+ HD). Wysoką funkcjonalność podkreśla alfanumeryczny wyświetlacz, złącza HDMI i nowatorski design. Możliwość zaprogramowania do 5000 kanałów telewizyjnych i radiowych, tworzenia własnych grup kanałów ulubionych. 7 programowalnych timerów pozwala ma ustawienie odbiornika według własnych preferencji i upodobań. Dzięki optycznemu wyjściu dźwięku SPDIF oraz złączu HDMI łatwo można go podłączyć do każdego systemu kina domowego, telewizora LCD lub plazmowego.
Ferguson HF-8900 HD posiada wszystkie cechy i zalety tunera HF-8800 HD, a także dwa gniazda USB umieszczone na panelu przednim i tylnym, pozwalające na wygodne podłączenie zewnętrznego dysku lub pamięci flash. Poprzez złącze USB można nagrywać programy telewizyjne – również kanały HD – w pełnej cyfrowej jakości, wraz z cyfrowym dźwiękiem przestrzennym. Możliwość zaprogramowania nagrań w ustalonym czasie pozwoli na komfortową rejestrację ulubionych programów, nawet podczas nieobecności domowników. Nagrania można archiwizować, jak i odtwarzać na komputerze osobistym.
.

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 42/2007, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

20.11.2007            Bitowa stopa błędów BER (Bit Error Ratio). Bitowa stopa błędów BER jest parametrem decydującym o jakości i możliwości odbioru programów nadawanych cyfrowo (np. z modulacją QPSK, jaka jest stosowana w systemie DVB [Digital Video Broadcasting]). Praktycznie musi być ona większa od 10-3 by odbiór był w ogóle możliwy, natomiast wartość 10-9 gwarantuje odbiór idealny, co odpowiada orientacyjnie wartości C/N równej odpowiednio 7 dB i 12 dB.
Bitowa stopa błędów równa 10-9 oznacza, że tylko jeden na miliard przesłanych bitów może być przekłamany. Ze względu na stosowanie FEC (Forward Error Correction = korekcja błędów) wartość BER zapewniająca poprawną jakość odbioru jest zmienna. Pomiar jest dokonywany miernikiem ze specjalną funkcją pomiaru BER. Bitowa stopa błędów jest teoretycznie ściśle powiązana z odstępem C/N (Carrier to Noise ratio), lecz w praktyce ten stosunek jest przybliżony.

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 40/2007, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

06.11.2007            Jaką instalację wybrać; z konwerterem QUAD, czy z QUATRO i multiswitchem? Aby podjąć taką decyzję musimy wiedzieć czego oczekujemy od instalacji. Jeżeli chcemy podłączyć jedynie cztery tunery z jedną głowicą lub dwa z dwiema głowicami (PVR), to możemy zainstalować konwerter QUAD. Jednak musimy pamiętać, że taki wybór blokuje nam możliwość rozwoju instalacji (dołożenia kolejnych gniazd). Dołożenie drugiego satelity wbrew pozorom też nie jest proste, ponieważ wymagana jest duża separacja pomiędzy wejściami przełącznika (minimum 25 dB), a także konwertery o bardzo małych przesłuchach. Przetestowany, działający zestaw to A9831 i R852506 (4 sztuki).
Z tych względów najlepiej zdecydować się na instalację multiswichową, np. w oparciu o multiswitche MS-952/951, które pozwalają na budowę instalacji od 4 do 200 gniazd z dosyłem sygnału z dwóch satelitów.

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 38/2007, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

23.10.2007            Kameralne, ale ważne - Targi SatKrak 2007. W dniach 18-20 października odbyły się w Krakowie Targi SatKrak. Udział w nich wzięły 32 firmy. Targi, adresowane głównie do specjalistów z zakresu użytkowej techniki satelitarnej, zgromadziły wszystkie liczące się polskie firmy z tej branży, stając się panoramą ich możliwości i pozycji rynkowej.
Oceniając poszczególne segmenty rynku należy podkreślić dominującą pozycję firmy Ferguson w zakresie tunerów satelitarnych.
Adresowana dla innej grupy odbiorców, oferta Technisata i Profana (Topfield) pokazuje na rosnącą pozycję tych firm.
W zakresie konwerterów zaprezentowano marki: Maximum (K1 Rajsat), Inverto (Ostrowski), Invacom.
Czasze satelitarne przedstawiły firmy: Corab, Jońca, Diomar, Wisat, Laminas. Ciekawostką Targów były, niewystawiane do tej pory na SatKraku, profesjonalne czasze firmy Andrew (Diomar), o wytrzymałości na napór wiatru wiejącego z prędkością 250 km na godzinę.
Pełny asortyment urządzeń do odbioru programów satelitarnych zaprezentowały firmy: Dipol, Eltech, K1 Ratajczak.
Bardzo ożywiła Targi obecność operatorów platform cyfrowych i ich udział w panelach dyskusyjnych. Dobrą wiadomością jest zapowiedź rozszerzenia oferty programów HD. Złą natomiast, bliskie zeru, z powodu braku uzgodnień standardu, prawdopodobieństwo uruchomienia w Polsce cyfrowej telewizji naziemnej przed przyszłorocznymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie. Szkoda, bo zrealizowanie zapowiedzi, że mogłyby to być już transmisje w HD, bardzo ożywiłoby rynek elektroniki w Polsce.

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 36/2007, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

20.10.2007

      Zapraszam do obejrzenia galerii ze zdjęciami z targów SATKrak 2007. Zdjęć jest 337 sztuk i zostały celowo zmniejszone.

 

 

01.10.2007             Chiny przyjęły nowy standard w telewizji cyfrowej - zmiana warty? Przełomem w cyfrowej technice telewizyjnej można nazwać, przyjęty w ubiegłym miesiącu w Chinach, dualny standard cyfrowej telewizji naziemnej DMB-TH (Digital Multimedia Broadcast-Terrestria/Handheld). Jest on poważnym rozwinięciem wcześniej opracowanych standardów, pozwalającym na naziemne transmisje sygnału telewizyjnego do odbiorników stacjonarnych, przenośnych i mobilnych zarówno w standardowej rozdzielczości, jak i HDTV.
Spośród obecnych na rynku standardów - europejskiego DVB-T, amerykańskiego ATSC, japońskiego ISDB-T i chińskiego DMB-TH - chiński standard jest najnowocześniejszy.
Bazuje on na technice modulacji TDS-OFDM (Time Domain Synchronous – Orthogonal Frequency Division Multiplexing), która jest bardziej zaawansowana niż OFDM, stosowana w standardzie DVB -T, nie mówiąc o stosowanej w ATSC - 8VSB.
Nowy sposób modulacji pozwala, podobnie jak zwykły OFDM, na transmisje wielokanałowe, przez co znakomicie nadaje się do nadawania dużych strumieni, w tym HDTV. Zaawansowanie techniki TDS-OFDM polega na tym, że oprócz transmisji wielokanałowej następuje zwielokrotnienie parametrów transmisyjnych poprzez wykorzystanie podziału w czasie.
Oprócz wykorzystania w transmisjach telewizyjnych, TDS-OFDM planowane jest jako modulacja w chińskim standardzie WiMAX, znanym jako BWA (Broadband Wireless Access) oraz Beyond 3G/4G - chińskim standardzie następnej generacji w telefonii komórkowej.
Chiny do tej pory kojarzone były jako producent sprzętu. Licencje były udzielane na technologie opracowywane w USA, Japonii, a ostatnio w Korei. Wygląda na to, że okres ten dobiega końca. W gronie liderów technologii telewizyjnych następuje zmiana warty.

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 33/2007, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

26.09.2007             Mobilna telewizja satelitarna DVB-SH. Standard telewizji mobilnej DVB-SH (Satellite services to Handhelds) jest jedną z metod dosyłu cyfrowego sygnału telewizyjnego do urządzeń mobilnych. Został przyjęty w lutym 2007 r. przez ETSI. Jest on oparty na standardzie DVB-H (Digital Video Broadcasting - Handheld) oraz SDR (Satellite Digital Radio), jego architektura jest podobna również do koreańskiego S-DMB (Satellite - Digital Multimedia Broadcasting).
Standard DVB-SH jest techniką hybrydową - dosył sygnału z satelity do przekaźników 3G jest realizowany w paśmie S - 2,2 GHz. Działanie systemu polega na transmisji programów z satelity geostacjonarnego, a następnie rozsyłaniu sygnału w komórkowej sieci naziemnej.
Testy tego rodzaju transmisji prowadzi Alcatel-Lucent, który w oparciu o infrastrukturę sieci 3G i nadawanie z pokładu helikoptera modeluje transmisję satelitarną. Próby były prowadzone w południowo zachodniej Francji od czerwca do września. Pokaz systemu miał również miejsce w czasie trwania targów IFA 2007 w Berlinie i IBC w Amsterdamie - wrzesień 2007 r. Jako stacji odbiorczych użyto urządzeń Samsunga i Sagem.

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 32/2007, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

18.09.2007             Oszczędności na złączach? - Instalacje antenowe. Złącza jako element toru transmisyjnego mają niewielki wpływ na koszty budowy instalacji, a bardzo znaczący na jakość sygnału i pracochłonność montażu.
Każde, nawet najlepsze złącze, powoduje straty sygnału. W związku z tym należy unikać nadmiaru połączeń.
Ważne jest stosowanie złączy wysokiej jakości. Istotny parametr określający jakość złącza to Współczynnik Fali Stojącej (ang. VSWR), wskazujący jaka część mocy sygnału jest odbijana z powrotem do nadajnika. Jego wartość dla częstotliwości satelitarnych nie powinna przekraczać WFS = 1,5 dB, co odpowiada odbiciom ok. 4% mocy sygnału.
Ważna jest również tłumienność odbić określająca stosunek amplitudy sygnału odbitego do amplitudy sygnału użytecznego. Parametr ten wyrażamy w dB. Im jego wartość jest większa, tym jakość transmisji lepsza. Wartość 20 dB oznacza, że sygnał odbity ma amplitudę 10 razy mniejsza niż użyteczny.
Skuteczność ekranowania określa wpływ zakłóceń zewnętrznych na jakość sygnału. Parametr ten określamy w dB, a im jego wartość jest wyższa, tym lepiej. Dla markowych złączy parametr ten wynosi około 70 dB.
Złącza stosowane na zewnątrz budynków powinny posiadać odpowiednie zabezpieczenie przez wodą. Ma to fundamentalne znaczenie, gdyż odrobina wody, która wniknie w złącze spowoduje wzrost WFS (nawet kilkadziesiąt procent), a więc energia fali w znacznej części zostanie zamieniona w ciepło.
W zastosowaniach profesjonalnych najczęściej stosowane są złącza zaciskane - szybsze w montażu i znacznie pewniejsze. Niejednokrotnie większość czasu związanego z uruchomieniem instalacji pochłania sprawdzenie jakości połączeń na złączach.

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 31/2007, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

16.09.2007          W ofercie firmy Epsilon pojawiły się w sprzedaży zmodyfikowane wersje serwerów i klientów dla Splitter'ów SmartCard - następców poprzednich produktów. Urządzenia zostały wzbogacone o pracę w 2 trybach:
- w trybie Normal karta abonencka taktowana jest z częstotliwością 3,58MHz (jak w innych splitter'ach dostępnych na rynku)- i w nim urządzenia są zgodne z dotychczasowymi serwerami, klientami Plus (Auto) i klientami typu Modem RS232 a także standardem SSS czyli dowolnymi serwerami i klientami typu Bezerker (w tym z nadal dostępnymi klientami Standard).
- w trybie TURBO karta abonencka pracuje natomiast z szybkością 6MHz co zapewnia realny wzrost szybkości o ok. 70% w stosunku do trybu normal (i innych splitter'ów na rynku) a co za tym idzie skrócenie czasu komunikacji z kartą a to z kolei zapewnia stabilniejszą pracę całego systemu zwłaszcza przy dużej - tj. powyżej 3-4 liczbie urządzeń klieckich tj. brak "zacięć" obrazu (które są spowodowane tym, iż karta abonencka nie nadąża przesyłać na czas wymaganych odpowiedzi do odbiorników DVB), ponadto tryb ten zwiększa komfort użytkowania urządzenia (szybsze przełączanie kanałów). W tym trybie urządzenie jest zgodne jedynie z klientami TURBO (firmy Epsilon). Dla odbiorników w których kartę abonencką umieszcza się do dołu stykami (np. Ferguson HF 8800 HD) przygotowano natomiast specjalną, dwustronną wersję karty klienckiej TURBO
Ofertę rozszerzono również o czytnik Phoenix CAM w wersji z obudową, który znajduje zastosowanie zarówno jako czytnik SmartCard do komputerów PC (czytnik Poor Man CAM dla kart DVB lub jako typowy interface Phoenix) jak i dla odbiorników DVB z firmware'm obsługującym tą funkcję (np. DVBXt®eme).
Szczegółowy opis dostępny na stronie producenta.
01.09.2007

        MPEG-4. Wyścig rozpoczęty. Przesyłanie multimediów, a w szczególności sygnałów wideo to przyszłość i wyzwanie dla telekomunikacji. Transmisja wizji wymaga dużych przepustowości łączy, zwłaszcza, że stale rosną wymagania co do jakości przekazu. Niezależnie od sposobu transmisji (radiodyfuzja satelitarna, naziemna, transmisje kablowe, transmisje strumieniowe) występują ograniczenia pasma, dlatego kluczowym zagadnieniem rozwoju jest wysokiej jakości kompresja.
Przykładowo, przy popularnym systemie transmisji satelitarnej DVB-S/MPEG-2 z jednego transpondera (38 Mb/s) może być transmitowane 7 programów SDTV, stosując system transmisji oparty na przekazie DVB-S2/MPEG-4/AVC możliwa jest transmisja 26 kanałów SDTV lub 6 HDTV.
Szczególne ograniczenia występują w przypadku transmisji strumieniowych. Masowy rozwój IPTV ogranicza przepustowość łączy, która dla najbardziej rozwiniętych rynków wynosi średnio: Hong Kong - 5 MB/s, USA - 2Mb/s. Transmisja w standardzie MPEG-4/AVC zapewnia 2 razy wyższą kompresję niż MPEG-2, więc przy tak ograniczonym paśmie wybór technologii kompresji jest oczywisty.
Również w naziemnej telewizji cyfrowej MPEG-4/AVC pozwoli rozwiązać problem braku pasma przy przejściu na transmisję w standardzie HDTV.
Ze względu na masowe stosowanie wysokowydajnych kodeków, opłaty licencyjne będą w przyszłości liczone w miliardach dolarów. Obecnie liderem rynku wśród kodeków drugiej generacji jest MPEG-4/AVC. Jednak w walce o podział zysków ma on dwóch poważnych konkurentów: kodek WMV firmy Microsoft, znany jako standard VC-1 (stosowany w konsoli Xbox) oraz chiński kodek AVS. (TS)

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 28/2007, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

22.08.2007

        DiSEqC – przełączanie sygnału w urządzeniach TV Sat. Potrzeba przełączania tunera na sygnał z wybranego konwertera spowodowała konieczność opracowania dedykowanych do tego celu urządzeń. Pierwotnie były to przełączniki ręczne, następnie do sterowania przekaźnikami wykorzystywano różnego rodzaju sygnały (np.: Tone Burst, sygnał z eurozłacza). Ich różnorodność spowodowała potrzebę ujednolicenia, proces ten odbył się pod patronatem nadawcy satelitarnego Eutelsata – wypracowano standard DiSEqC. Rozwój standardu przebiegał od wersji jednokierunkowych do dwukierunkowych - z możliwością rozpoznania stanu sterowanych urządzeń (konwertery, multiswitche, obrotnice).
Rodzaje sygnałów DiSEqC:
mini DiSEqC (Tone Burst) - to jedynie generator tonowy wyposażony w 2-stanowy przełącznik (uwaga: nie jest objęty standardem Eutelsata),
DiSEqC 1... umożliwia przesył jednokierunkowy, od odbiornika do urządzeń peryferyjnych, DiSEqC 1.0 - cyfrowy sygnał przełączania maksymalnie do czterech konwerterów,
DiSEqC 1.1 - cyfrowy sygnał przełączania maksymalnie do szesnastu konwerterów,
DiSEqC 1.2 - cyfrowy sygnał przełączania maksymalnie do szesnastu konwerterów + obsługa obrotnicy. Proces sterowania obrotnicą może być przeprowadzony z odbiornika, bez konieczności stosowania dodatkowego pozycjonera (pozycjoner jest wtedy zintegrowany z siłownikiem).
DiSEqC 1.3 - w stosunku do 1.2 bardziej zaawansowana obsługa obrotnicy, ale współpracuje jedynie z obrotnicami firmy Staab lub kompatybilnymi z nimi (uwaga: nie jest objęty standardem Eutelsata),
DiSEqC 2... umożliwia komunikacje dwukierunkową.
DiSEqC 2.0 - cyfrowy sygnał przełączania maksymalnie do 4 konwerterów, zwrotne potwierdzanie przełączenia, przekazywanie zwrotnej informacji o stanie urządzeń (włączone/wyłączone, polaryzacja itp)
DiSEqC 2.1 - jak 2.0 plus sterowanie 16 konwerterami
DiSEqC 2.2 - jak 2.1 plus sterowanie obrotnicą
DiSEqC 3... posiada wszystkie poprzednio wymienione cechy. Ponadto sygnał umożliwiający sterowanie w instalacjach jednoprzewodowych (typu „szyna”), na przykład „Unicable”.
Poszczególne standardy są kompatybilne „w dół”, tzn. odbiornik z generatorem DiSEqC 2.0 może obsługiwać przełączniki pracujące w starszych standardach. Odbiornik z generatorem 1.0 nie jest jednak w stanie obsługiwać obrotnicy.

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 27/2007, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

21.06.2007

        Chiny pracują nad własnymi standardami. Ocenia się, że w Chinach produkowanych jest około 70% urządzeń do odbioru i odtwarzania sygnałów cyfrowych. Ogromne opłaty licencyjne sięgające w niektórych przypadkach połowy wartości sprzętu skłoniły chińskich producentów i naukowców do prac nad własnymi standardami.
Wysokie opłaty licencyjne hamują rozwój technologii cyfrowej w Chinach. Obecnie opłata za skorzystanie z licencji MPEG-2 potrzebnej w odtwarzaczach DVD to koszt około 2,5 USD za sztukę, kilka lat temu ta opłata dochodziła do 9 USD.
W zakresie kodowania audio i video przyjęte są podstawowe standardy: MPEG-2 – standard pierwszej generacji, MPEG-4 i MPEG-4 AVC (H.264) – standardy drugiej generacji. Od początku bieżącego roku rodzinę standardów drugiej generacji poszerzył chiński standard o nazwie AVS zbliżony do MPEG-4 AVC. Stosowanie tego standardu może wpłynąć na znaczne obniżenie cen sprzętu zwłaszcza na rynku chińskim i szybsze spopularyzowanie technologii cyfrowych. Standard ten w kosztach licencji szacowany jest na około 0,13 USD, a więc kilkanaście razy taniej niż MPEG. AVS może być wykorzystywany do cyfrowej telewizji naziemnej, telewizji mobilnej, a co ciekawe i symptomatyczne, już został przyjęty jako międzynarodowy standard w IPTV.
Wszystko wskazuje na to, że Chiny zdecydują się również na wprowadzenie własnego standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Największe szanse na wdrożenie ma chińska wersja o nazwie Digital Multimedia Broadcast Terrestrial (DMB-T).
Również w zakresie odtwarzaczy podejmowane są działania do wypromowania EVD (Enhanced Versatile Disc) w wersji HD, który jest odpowiednikiem HD DVD.
Przy obecnym tempie wymiany sprzętu opłaty licencyjne mogą być liczone w miliardach dolarów. Jednak wszystko wskazuje na to, że Chiny dysponując ogromnym rynkiem wewnętrznym, poszerzonym o kraje rozwijające się, mogą wypromować własne standardy i co ciekawe mogą się one stać popularniejsze niż te promowane jako światowe.

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 25/2007, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

12.06.2007

Nowy tuner Ferguson 8800HD - idealne rozwiązanie dla kina domowego. Tuner Ferguson 8800HD A99359 jest przystosowany do odbioru programów w dużej rozdzielczości 1080i, posiada wbudowany moduł SECA. Obecnie Cyfra+ nadaje w HD Canal Plus Sport, na wakacje są planowane dwa kolejne. Istnieje kilka możliwości instalacji tunera:

 • z wykorzystaniem HDMI zarówno do transmisji obrazu jak i dźwięku
 • z wykorzystaniem HDMI do transmisji obrazu i AC3 do transmisji dźwięku (najlepsza jakość obrazu i optymalne rozłożone głośniki kina domowego)
 • z wykorzystaniem wyjść komponentowych Y, Pb,Pr do transmisji wideo i AC3, bądź RCA do transmisji dźwięku
 • SCART (opcja dla nie posiadających jeszcze kina domowego oraz telewizora wyższej klasy). (MO)

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 24/2007, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

25.05.2007

Kable do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych. Jakość kabla ma podstawowe znaczenie w instalacjach antenowych ponieważ zwykle jest on najtrudniejszym elementem do wymiany. Nieosiowe położenie żyły wewnętrznej, nieodpowiednie tworzywo i owalność dielektryka oraz słabe ekranowanie mogą spowodować, że pierwotnie dobry sygnał zamieni się na wejściu do odbiornika w kompletnie nieużyteczny.
Równie ważna jest odporność kabla na uszkodzenia. O ile wewnątrz budynku należy stosować kable w powłoce PVC, o tyle na zewnątrz konieczne jest użycie kabli w osłonie polietylenowej (PE). Polietylen jest odporny na promieniowanie UV, w związku z tym kabel taki jest mniej narażony na pękanie opony i dostanie się wody do jego wnętrza.
Przykładem kabla do montażu wewnętrznego jest Triset-113 PVC E1015, natomiast do zastosowań zewnętrznych Triset-113 PE E1017 (kabel z powłoką polietylenową odporną na ultrafiolet)

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 21/2007, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

18.05.2007

Kto wygra w tym roku? VI Konkurs "Ciekawie o antenach". Anteny stanowią fragment naszego krajobrazu. Panorama miast i wsi znacznie zmieniła się, wraz z ich powszechnym zastosowaniem. Zwróćmy uwagę jak odchodzą powoli w przeszłość "lasy" anten telewizyjnych, a wkraczają "talerze" anten satelitarnych i "tuby" anten komunikacyjnych. Jedne anteny drażnią, psując piękne elewacje, inne kreują ciekawe kompozycje widokowe. Czy poziom tegorocznych zdjęć będzie podobnie wysoki jak w ubiegłym roku? Od 01.06. zapraszamy do nadsyłania zdjęć.
Regulamin Konkursu.
Zdjęcia nadesłane na konkurs w 2006 r.

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 20/2007, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

10.05.2007

Światłowody – abonenckie sieci przyszłości? Słabe parametry tradycyjnej struktury abonenckiej opartej na kablach miedzianych (małe przepływności i zasięgi), w połączeniu z rosnącymi cenami miedzi, zachęcają do zmiany koncepcji okablowania "ostatniej mili". Sieci klienckie, oparte na światłowodach, mają przepływności i zasięgi kilka razy większe niż technologie xDSL.
Amerykański operator Verizon rozpoczął w 2004 r. program FiOS, (Fiber-Optic Service), który jest marketingową nazwą dla technologii FTTP (Fiber To The Premises – czyli "światłowód do lokalu"). Obecnie w zasięgu usługi jest połowa amerykańskich stanów. W ramach usługi oferowana jest:

 • telewizja – 200 kanałów standardowych i 19 HD (cena 40 USD/mies.),
 • Internet – 5 Mb/s Downstream / 2 Upstream (40 USD/mies.), 15/2 Mb/s (50 USD/mies.), 30/5 Mb/s (180 USD/mies.),
 • telefonia.

W Hong Kongu, firma HKBN od 2006 r., w ramach usługi FTTH (Fiber To The Home) i FTTB (Fiber To The Building) oferuje 10 Mb/s (19 USD/mies.) oraz 1000 Mb/s (1 Gb/s) (215 USD/mies.).
Korea Telecom oferuje FTTP z przepływnością w obie strony 100 Mb/s za 35 USD miesięcznie.
We Francji, w Paryżu, od marca 2007 r., oferowana jest przez Orange pilotażowa usługa FTTH zawierająca telewizję, telefonię i Internet 100 Mb/s za 45 USD

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 19/2007, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

02.05.2007

Quadruple play. Ledwo zdążyliśmy się oswoić z pojęciem „Triple Play” oznaczającym marketingową rewolucję w telekomunikacji, polegającą na dostarczaniu „jednym kablem” usług telefonii, Internetu i telewizji, a już nadchodzą kolejne etapy konwergencji (łączenia różnych usług telekomunikacyjnych).
„Quadruple play” to określenie na usługę „Triple play”, ale wykonywaną w technologi bezprzewodowej. Największe tego typu przedsięwzięcie zapowiada amerykańska firma Clearwire, poprzez wprowadzenie transmisji telewizyjnych do eksploatowanych sieci WiMAX. Podobną funkcjonalność uzyskują operatorzy telefonii komórkowej poprzez wprowadzenie telewizyjnego przekazu strumieniowego w technologii 3G.
Na kolejnym etapie rozwoju zapowiadane jest dołączenie do tego pakietu możliwości oferowanych przez technologię RFID (Radio Frequency Identification). Ta usługa pozwoli na kontakt urządzeń domowych z odpowiednimi serwerami, przykładowo na: automatyczne zamawianie towarów, odczytywanie liczników itp.

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 19/2007, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

17.04.2007

Czy Vuze zagrozi tradycyjnej telewizji? W 2002 roku amerykański informatyk Bram Cohen napisał oprogramowanie zmieniające sposób pobierania plików. W odróżnieniu od popularnego protokołu "http" użytkownicy nie pobierają danych z jednego serwera, co przy dużej liczbie pobierających mogłoby zablokować transfer, lecz po inicjacji sesji następuje automatyczne przełączania na użytkownika, który już ściągnął fragment pliku. W ten sposób serwer nie jest obciążony, a transfer odbywa się bardzo szybko. Nowy protokół został nazwany BitTorrent. Stał on się podstawą do rozwoju komercyjnych i darmowych rozwiązań pozwalających na jego praktyczne wykorzystanie przez internautów, zwłaszcza do ściągania i wymiany filmów. Jednym z popularniejszych takich programów był powstały w 2003 roku Azureus.
W kwietniu bieżącego roku na bazie Azureusa powstało oprogramowanie Vuze dedykowane dla rozwijających się przekazów wizji w standardzie HD. Autorzy dodali niezbędne aplikacje zapewniające ochronę praw autorskich, podpisali umowy z 12 dystrybutorami programów filmowych, w tym BBC i rozpoczęli kolejne komercyjne przedsięwzięcie pozwalające na otrzymywanie programów filmowych poprzez Sieć.
Po pionierskich krokach YouTube, po inicjatywie Apple TV to przedsięwzięcie wzmacnia pozycję IPTV jako przyszłościowej technologii dla przekazów telewizyjnych. Ten sposób dystrybucji może w pierwszym rzędzie zagrozić opłacalności cyfrowej telewizji naziemnej – w tym budowania sieci DVB-T, a także telewizjom kablowym.(TS)

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 16/2007, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

15.04.2007
          Zapraszam do obejrzenia zdjęć z rozpoczęcia sezonu motocyklowego - Jasna Góra 2007. Obok widoczna panorama na cale wydarzenie:

 

03.04.2007          Otwarcie oddziału Dipola we Wrocławiu

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów firma Dipol otworzyła 2 kwietnia 2007 roku oddział we Wrocławiu.
Zapewni on łatwe i wygodne zaopatrzenie w sprzęt TV Sat, WLAN, CCTV klientom z Dolnego Śląska. Punkt handlowy firmy Dipol we Wrocławiu mieści się na ul. Kazimierza Wielkiego 29 a, tel. 0-71 3699430.

Firma Dipol tworzy sieć specjalistycznych hurtowni zajmujących się dystrybucją urządzeń z zakresu CCTV, CCTV IP, WLAN, jest również dostawcą rozwiązań telekomunikacyjnych opartych na technologii bezprzewodowej.
Lider wśród polskich producentów anten telewizyjnych, radiowych, telekomunikacyjnych oraz osprzętu antenowego. Zaopatruje zarówno montażystów jak i wielkie samoobsługowe hipermarkety. Eksporter urządzeń telewizyjnych, telekomunikacyjnych, WLAN do 18 krajów. Autoryzowany i wyłączny dystrybutor w Polsce urządzeń firmy Terra i Pixord.
Firma prowadzi sprzedaż poprzez oddziały w Krakowie, Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Częstochowie, Sandomierzu, Kędzierzynie-Koźlu, a teraz także we Wrocławiu.
Zakupów można również dokonywać przez zaawansowany Sklep Internetowy.
18.03.2007           W ofercie firmy Epsilon pojawił się w sprzedaży Modem Klient (RS232) - jest urządzeniem współpracującym z serwerem (zestawem Universal Smart Card Splitter) umożliwiającym podział karty chip'owej (Smartcard) standardu ISO7816 na kolejne (max .6) niezależne urządzenia. Modem Klient jest interface'm przeznaczonym głównie dla tanich odbiorników bez wbudowanego czytnika Smart-Card tzw. FTA (Free To Air) - z wgranym oprogramowaniem umożliwiającym "sharing" w standardzie NewCam.
Interface może być również używany z odbiornikami posiadającymi czytnik SmartCard z firmware zgodnym z powyższym standardem.
Modem Klient (RS232) - współpracując z serwerem może zatem pełnić rolę zewnętrznego czytnika SmartCard systemu SECA bądź być alternatywnym rozwiązaniem dla kart klienckich (brak wystającego klienta z przodu odbiornika).
Modem Klient oparty jest o szybki mikrokontroler PIC16F628A z zaimplementowanym autorskim oprogramowaniem.
Interface ten umożliwia współpracę m.in.
- z odbiornikami FTA: n.p. Arion-Ferguson (AF-1018, AF-1118, AF-2018, AF-3018, AF-3318, AF-4018 i ich "klony" m.in. DSR 5001, Head-1100, NewStar-ST202*
- a także z odbiornikami posiadającymi slot SmartCard n.p. Arion-Ferguson (AF-5018, AF-6018, AF-6318, AF-7018, AF-7318, AF-8018 i ich "klony" m.in. DSR 7000/7001
- oraz innymi posiadającymi firmware ze zgodnym z w/w standardem sharing'u np. Philips DSX 6010
Szczegółowy opis dostępny na stronie producenta.
17.03.2007

Standardy DiSEqC. Wielokrotne pytania dotyczące standaryzacji DiSEqC skłoniły nas do krótkiego ich opisania. Ośrodkiem mającym największy autorytet w standaryzacji jest Eutelsat. Obecnie są zatwierdzone następujące standardy:

 • DiSEqC 1.0 - cyfrowy sygnał przełączania maksymalnie do czterech konwerterów,
 • DiSEqC 1.1 - cyfrowy sygnał przełączania maksymalnie do szesnastu konwerterów,
 • DiSEqC 1.2 - cyfrowy sygnał przełączania maksymalnie do szesnastu konwerterów + obsługa obrotnicy,
 • DiSEqC 2.0 - cyfrowy sygnał przełączania maksymalnie do szesnastu konwerterów + obsługa obrotnicy + zwrotne potwierdzanie przełączenia.

Poszczególne standardy są kompatybilne „w dół”, tzn. odbiornik z generatorem DiSEqC 2.0 może obsługiwać przełączniki pracujące w starszych standardach. Odbiornik z generatorem 1.0 nie jest jednak w stanie obsługiwać obrotnicy.

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 11/2007, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

09.03.2007

Czy Apple zmieni nasze przyzwyczajenia? Podczas wystawy Macworld Conference & Expo 2007, jaka odbyła się w styczniu tego roku, zaprezentowano nowy produkt firmy Apple. Jak każde urządzenie tej firmy, "Apple TV", bo tak się ma nazywać, jest oczekiwany z niecierpliwością.
Ciekawość podsyca opóźnienie i przesunięcie debiutu z lutego na połowę marca.
"Apple TV" posiada kartę łączności bezprzewodowej zgodną ze standardami 802.11 b/g/n oraz twardy dysk o pojemności 40 gigabajtów, który pozwala na zgromadzenie 50 godzin nagrań video w standardzie HDTV 720p. Urządzenie, które ma być podłączone do telewizora, będzie współpracowało z domowym komputerem wyposażonym w kartę WLAN.
Według koncepcji firmy, użytkownik, korzystając z płatnej filmoteki Appla, pobierałby filmy z Sieci za pomocą komputera  i dzięki urządzeniu mógłby je wyświetlać na telewizorze HDTV. Transmisja z komputera do "Apple TV" następowałaby automatycznie dzięki karcie bezprzewodowej i oprogramowaniu iTunes.
Jeśli klienci z rynku amerykańskiego, bo dla nich przeznaczona jest ta usługa, zaakceptują ją, to powstałby Internetowy „Sklep – wypożyczania”, gdzie za około 10 USD można by ściągnąć do domowego użytku filmy dystrybuowane przez Apple i wyświetlać je na domowym HDTV.
Ciekawość przyszłych użytkowników budzi sposób zabezpieczenia – ma to być specjalna odmiana standardu kodowania H.264.
Jednak z danych technicznych wynika, że urządzenie będzie obsługiwało również standardowy H.264 (MPEG-4 AVC) pozwalając na gromadzenie filmów nie tylko z iTunes Store.
"Apple TV" ma kosztować 299 USD. Czy urządzenie to wpłynie na zmianę w przyszłości sposobów dystrybucji filmów i nagrań audio? Pod koniec marca poznamy pierwsze wyniki sprzedaży.

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 10/2007, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

21.02.2007

Zanim sygnał dotrze do tunera. Sygnał MPEG-2 tworzony jest z pakietów. Przed przesłaniem  pakiety, składające się z 188 bajtów (187bajtów danych + 1 bajt synchronizacji), są poddawane obróbce, tak aby zapewnić jak najlepsze warunki do transmisji.
Pierwszym etapem jest „randomizacja” (proces rozpraszania widma). Proces ten ma na celu „rozgrupowanie” zbyt długich ciągów „zer” lub „jedynek”, ponieważ ich występowanie byłoby bardzo niekorzystne dla transmisji.
Następnie pakiet poddaje się kodowaniu nadmiarowemu. Proces ten pozwoli zabezpieczyć sygnał przed błędami w transmisji. Będzie zatem można odtworzyć idealny sygnał nawet gdy dotrze do odbiornika z pewnymi błędami. Technicznie wykonuje się to poprzez wprowadzenie do pakietu algorytmów pozwalających na odtworzenie przekłamanych informacji.
W następnym etapie dokonuje się „przeplotu” pakietów, tak aby krótkotrwałe zakłócenia nie kumulowały się, polega to na zamianie kolejności pakietów – utrata fragmentu sygnału może być wtedy niezauważalna.
Ostatnią fazą przygotowania sygnału przed modulacją jest kształtowanie pasma specjalnym filtrem o charakterystyce „podniesiony cosinus”.
Tak przygotowany sygnał jest modulowany np. QPSK (słowa dwubitowe tzn: 00,01,10,11).
Na koniec należy przenieść sygnał do pasma np. Ku (uplink 14 - 18,1 GHz ). Na satelicie dokonuje się przemiany na zakres 10,700 do 12,750 i transmituje w dół. Sygnał odbierany przy pomocy anteny jest natychmiast przetwarzany w konwerterze na pasmo IF (częstotliwość pośrednia) 950 – 2150 MHz (aby uniknąć dużego tłumienia w kablu).
Odbiornik (tuner) dokonuje procesów odwrotnych, aby uzyskać pierwotnie nadawany sygnał.
Podstawowe parametry sygnału:

 • nadmiarowość FEC (1/2, 3/4, 2/6, 2/3, 5/6, 7/8) mówi ile bitów nadmiarowych przypada na wszystkie transmitowane bity. FEC równy 3/4 oznacza, że na każde 4 bity, 3 niosą informację, a jeden jest korekcyjny. Im mniej bitów korekcyjnych tym większe ryzyko błędów.
 • prędkość symbolowa SR – ilość słów transmitowanych na sekundę (np. w QPSK par dwubitowych).

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 8/2007, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

01.02.2007

Nowoczesna instalacja antenowa w budynku wielorodzinnym. Instalacja umożliwia odbiór dowolnego programu naziemnego  oraz programów satelitarnych w każdym gniazdku antenowym. Multiswitche serii MS-952/951 (dwukonwerterowe) pozwalają na budowę rozległych sieci zbiorczych instalacji telewizji satelitarnej na sto i więcej gniazdek. Jednak do budowy dużych sieci konieczne jest zastosowanie wzmacniaczy. Oprócz oryginalnych wzmacniaczy Terry, można stosować wzmacniacze Signal - dla instalacji jednokonwerterowych R694490 oraz R694491 dla dwukonwerterowych. Wzmacniacze posiadają regulację zarówno pasma TV, jak i SAT.
Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 5/2007, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.

28.01.2007 Podłączając nboxa – przełączniki, multiswiche. W laboratorium Dipola przetestowano anteny, przełączniki i multiswitche pod kątem współpracy z tunerem telewizji nowej generacji „n”. Najnowsza wersja oprogramowania nboxa (dostępna z satelity), generuje zarówno ToneBurst jak i DiSEqC, więc sprawdzenie ograniczyło się do potwierdzenia kompatybilności z kilkoma znanymi na rynku produktami.
Spośród przełączników przetestowano Viper R85250 i Golden Interstar R852506 , z którymi tuner współpracował bez problemów. Podobnych efektów można oczekiwać przy użyciu innych znanych marek oferowanych na rynku.
Inaczej problem wygląda z multiswitchami. Ze względu na standardowy sygnał, nie występują problemy z ich przełączaniem (testowano trzy różne multiswitche). Jednak są różnice związane ze zniekształceniem widma sygnału po przejściu przez układ elektroniczny multiswitcha, co oczywiście dotyczy wszystkich sygnałów, nie tylko platformy "n". W przypadku budowy dużych instalacji, mogą wystąpić problemy z poziomami sygnałów.

Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 4/2007, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.
16.01.2007 "One World, one disc" – czy tak będzie? - CES 2007 Las Vegas. W ubiegłym tygodniu zakończyły się największe na świecie Targi Elektroniki Użytkowej - CES 2007.
Przez cztery dni, ponad 140.000 gości z całego świata oglądało najnowsze produkty 2700 wystawców.
Dwanaście produktów zostało wyróżnionych. Oto krótki przegląd kilku z nich.
Koreański koncern LG zaprezentował odtwarzacz Super Multi Blue Player "czytający" zarówno dyski Blu-ray jak i HD DVD. Właśnie to hybrydowe urządzenie zdobyło tytuł "Best in Show". Czy takie rozwiązania spopularyzują nowe formaty zapisu? Firmy wspierające HD DVD twierdzą, że w tym roku sprzedadzą 2,5 mln egzemplarzy, zaś ich konkurenci, że sprzedaż płyt Blu-ray czterokrotnie przewyższy sprzedaż HD DVD.
Więcej ciekawostek można znaleźć w najnowszym numerze Informatora TV-SAT 3/2007, przygotowywanym przez znaną firmę DIPOL.
15.11.2006       W ofercie firmy Epsilon pojawił się w sprzedaży interesujący zestaw: Uniwersal Smart Card Splitter - urządzenie umożliwiające dzielenie jednej karty abonamentowej Smart-Card (systemu SECA 1/2 np. Cyfra+) na kilka niezależnych tunerów DVB. Urządzenie niezwykle przydatne gdy w obrębie jednego gospodarstwa domowego chcemy mieć możliwość niezależnego oglądania różnych programów na kilku odbiornikach satelitarnych. Rodzina urządzeń składa się z serwera SmartCard - ulepszonej wersji popularnego splitter'a PIC (autoreset, funkcja blocker'a, monitorowanie diodami LED wszystkich linii klientów) - który dzieli kartę na kilku niezależnych klientów. W zależności od posiadanych odbiorników - możemy do niego podłączyć zarówno Klientów Standard (obsługujących transmisję 9600,E,8,2 lub 8861,E,8,2), jak i autorskie, unikatowe opracowanie - Klientów Plus (Auto) opartych o nowsze, szybsze procesory i zmodyfikowany hardware - obsługujących dowolne (automatyczne dopasowanie), również wyższe prędkości transmisji stosowane w wielu popularnych odbiornikach m.in. Arion-Ferguson (i jego "klony"), Globo, Philips 3201, Thomson, Peace, a także moduły dostępu CAM jak Aston, X-Cam, Dragon, ICE Crypt itp. Szczegółowy opis dostępny na stronie producenta.
27.10.2006

       Zapraszam do obejrzenia galerii ze zdjęciami z targów SATKrak 2006. Zdjęć jest 250 sztuk i zostały celowo zmniejszone.

 

19.04.2006        W ofercie firmy Epsilon pojawił się w sprzedaży interesujący programator: Phoenix USB Interface v.2.29 [ver. z obudową jak i bez] (USB SmartCard Reader/Writer). Jest uniwersalnym czytnikiem/programatorem kart chip'owych (Smartcard) standardu ISO7816  (większość obecnie stosowanych kart) zgodnym software'owo z programatorami typu Phoenix Reader/Writer. Programator ten przeznaczony jest do komunikacji z w/w kartami  i jest modyfikacją typowego Interface'u Phoenix 3,58/6MHz polegającą na zastąpieniu szeregowego złącza RS232 (port COM) służącego do  komunikacji z komputerem PC - nowszym standardem USB (Universal Serial Bus). Interface Epsilon Phoenix USB  - został stworzony na skutek coraz szerszego wypierania złącz komunikacyjnych RS232 przez porty USB. Dzisiejszy nowoczesny laptop, czy nawet komputer stacjonarny często pozbawione są już portów COM i sytuacja takowa na pewno utrzyma się w przyszłości. Z kolei w komputerach posiadających jeszcze porty COM - zastosowanie takie rozwiązuje problem zbyt małej ilości owych portów w komputerze. Szczegółowy opis dostępny na stronie producenta.
10.03.2006       W ofercie firmy Epsilon pojawiła się w sprzedaży rodzina urządzeń USB by Epsilon. Są to interface'y Season USB v.1.25 i Season/Logger USB v.1.1. Powyższe urządzenia są modyfikacją znanych i popularnych urządzeń polegającą na zastąpieniu szeregowego złącza RS232 (port COM) służącego do komunikacji z komputerem PC - nowszym standardem USB (Universal Serial Bus). Rodzina produktów USB została stworzona na skutek coraz szerszego wypierania złącz komunikacyjnych RS232 przez porty USB. Ponadto powyższe rozwiązanie pozwoliło wyeliminować konieczność używania zewnętrznego zasilacza. Dla w/w urządzeń - zasilanie pobierane jest bezpośrednio z portu USB komputera PC. Jednocześnie aby zapewnić pełną kompatybilność z oprogramowaniem przeznaczonym dla typowych interface'ów Season2, Season/Logger i Phoenix'a RS232 - sterowniki USB tworzą wirtualny, konfigurowalny port COM - co pozwala na używanie w/w urządzeń z dotychczasowym, standardowym oprogramowaniem. Szczegółowy opis dostępny na stronie producenta.
06.03.2006 W ofercie sklepu mikrotech znajduje się interesujące urządzenie: Splitter WiFi - Zestaw II - Zestaw WiFi Splitter II umożliwia rozdzielenie uprawnień z jednej opłacanej karty dla 2 użytkowników - w przyszłości możliwość rozbudowy do max 4 użytkowników. Obsługiwane karty dostępowe: - Irdeto 2 (np.Nova) - Seca 2 (np.Cyfra +) - CryptoWorks (np.UPC) - Viaccess (np.NTV). Obsługiwane modele tunerów:
- wszystkie pakietowe np.Pioneer, Philips, Thomson itd.
- Ferguson 6018,7018,8018 oraz wszystkie pozostałe ze slotem na karte
- Dreambox 500s,5620s,7000s ,7025s
- Dbox 1 - DBox 2
- Philips 175A
- Samsung 9500
- SkyStar 2 PCI po odpowiednim skonfigurowaniu oprogramowania
30.09.2005         W ofercie firmy Epsilon pojawił się w sprzedaży programator XPROG (v 1.1) - będący mikroprocesorowym programatorem  mikrokontrolerów Motorola 68HC05xx, 68HC08xx i 68HC11xx i bogatej gamy szeregowych pamięci EEPROM z szyną I2C, SPI i Microwire typu 24Cxx, 25Cxx, 93Cxx i zgodnych. Programator ten został zaprojektowany jako uniwersalne narzędzie znajdujące szczególne zastosowanie w serwisach samochodowych (radia samochodowe - Radio Code, immobilizer'y. Air bag'i i komputery pokładowe ECU) oraz serwisach RTV.
Ponadto do oferty trafiły adaptery SO8->DIL8 i SO8R->DIL8 umożliwiające programowanie (i używanie) pamięci szeregowych EEPROM i innych układów w obudowach SO8, SO8W (SOIC8) oraz odwróconych o 90
° (rotated) obudowach SO/SOIC8 w typowych podstawkach DIL8.
06.09.2005        Na uploadach pojawił się nowy soft do karty BlackCard: BlackAU v17.
05.09.2005        Na uploadach pojawił się nowy soft do karty Funrrari Wersja V1.9 - zmodyfikowany wsad Funrrari: - Zmiana organizacji ee_ext, - Klucz PK0 w eepromie, - lapie klucz PK0. Wsad po poprawkach łapie z nieba klucz pk0 i zapisuje w ee_ext. ... (pozostałe info w pliku txt).
26.07.2005       Na uploadach pojawił się nowy soft do karty Funrrari Wersja V1.8 - Wsad jest przeznaczony do karty FunCard pracującej z zegarem - 10,12,13.5,16,18,20MHz  (zależnie od pliku flasha) współpracującej z odbiornikiem Philips 6010/3010 lub innym Multicam (jednak z prędkością 8861)
22.07.2005 Na uploadach pojawił się nowy soft Black Dbox1 v16 do karty black.
12.07.2005       Na uploadach pojawił się nowy soft EFA AU v3.9 - poprawiono działanie AU dla pakietu P2C (nowy PK0).
29.06.2005       Na uploadach pojawił się nowy soft EFA AU v3.8 - poprawiono działanie AU dla pakietu P2C (nowy PK0).
28.06.2005       Na uploadach pojawił się nowy soft do karty BlackCard: BlackAU v15 - Wsad jest przeznaczony do karty BlackCard współpracującej z odbiornikiem Philips 6010/3010 - poprawiono działanie AU dla pakietu P2C.
27.06.2005       Na uploadach pojawił się nowy soft do karty Funrrari Wersja V1.7 - Wsad jest przeznaczony do karty FunCard pracującej z zegarem - 10,12,13.5,16,18,20MHz  (zależnie od pliku flasha) współpracującej z odbiornikiem Philips 6010/3010 lub innym Multicam (jednak z prędkością 8861). Wsad umożliwia w tej chwili tylko odbiór programów słonecznego pakietu AU.
+  soft Multifunrari2 v1.6 - poprawiono AU dla P2C.
30.05.2005 Na stronie sklepu paytv.pl możemy zapoznać sie z ciekawą ofertą urządzeń jakimi są splitery, którymi to można podzielić "zasoby" oryginalnej karty kodowej na pakiet płatnej TV na kilka posiadanych w jednym domu/lokalu tunerów TV-SAT. W ofercie są modele na różną ilość dzielonych tunerów, dla różnych odległości oraz na kilka sys.: SE*A 2, IRDE*O 2, CryptoWor*s. Więcej szczegółów znajdziesz na powyższej stronie (jak to działa, jak używać). Z tej strony można też pobrać aktualne pliki dla splitera.
27.05.2005       Na uploadach pojawił się nowy soft do karty Funrrari Wersja V1.6 - Wsad jest przeznaczony do karty FunCard pracującej z zegarem - 10,12,13.5,16,18,20MHz  (zależnie od pliku flasha) współpracującej z odbiornikiem Philips 6010/3010 lub innym Multicam (jednak z prędkością 8861). Wsad umożliwia w tej chwili tylko odbiór programów słonecznego pakietu AU.
+  soft do karty BlackCard -> BlackAU v14
05.05.2005        Na uploadach pojawiły się nowe softy do karty: Funrrari Wersja V1.5b - Wsad jest przeznaczony do karty FunCard pracującej z zegarem - 10,12,13.5,14,14.318,16,18,20MHz współpracującej z odbiornikiem Philips 6010/3010 lub innym Multicam (jenak z prędkościa 8861). Wsad umożliwia w tej chwili tylko odbiór programów słonecznego pakietu AU. Poprawki w stosunku do wersji V1.3: poprawiono działanie AU dla pakietu P2C
BlackAU v13 - Wsad jest przeznaczony do karty BlackCard współpracującej z odbiornikiem Philips 6010/3010 - poprawiono działanie AU dla pakietu P2C.
11.04.2005        Na uploadach pojawił się nowy soft do karty: FUNRRARI/FUNKEY - Funrrari DBOX1 V01 - Wsad jest przeznaczony do karty FUNRRARI (opartej na mikrokontrolerze at90s8515) i FUNKEY (opartej na mikrokontrolerze ATMEGA8515). Wsad ten współpracuje ze zmodyfikowanym CAMem Irde*o/Betacry*t (gruby CAM) w DBOX1. Ze spatchowanym CAMem (Amon54 lub inny) współpracuje bezpośrednio karta FUNKEY, karta FUNRRARI wymaga dodatkowo wymiany rezonatora kwarcowego 24MHz w CAMIe na rezonator o częstotliwości 16MHz (Ważne: bez tej zmiany karta Funrrari nie zadziała w tym zestawieniu). Karta Funkey zadziała bez zmiany rezonatora w CAMie. Wsad umożliwia odbiór paczki Polsatu kodowanej w Nag*a1 i tylko jej. Wsad nie wymaga żadnych dodatkowych plików do eepromu (ani zewnętrznego ani wewnętrznego), sam znajduje klucze (AU) i przechowywuje je w wewnętrznym eepromie.
01.04.2005

        W ofercie firmy Epsilon pojawiła się w sprzedaży pamięć Flash 29F160 z adapterem DIL42 umożliwiającym stosowanie jej jako zamiennika Eprom'a 27C160. Z uwagi na konieczność wyprowadzenia kolejnego adresu zmodyfikowano zarówno sam adapter TSOP48->DIL42 dla pamięci Flash - w którym obecnie zastosowano konfigurację trybu pracy zworkami (programowanie flash'a / emulacja eprom'a 27C160)  jak i opracowano uaktualniony adapter 29Fx00 DIL42 (ver.2) dla programatora Universal Flash Programmer v.6.0x. Nowy adapter pozwala na programowanie nowo wprowadzonych 29F160 jak i dotychczasowo oferowanych pamięci 29F800 z adapterem dil42 (konfiguracja wyboru pamięci zworką). Pamięci Am29F160DT (AMD) dostępne są również jako osobne układy (obudowa TSOP48).

25.03.2005

Na uploadach pojawiły się nowe softy do karty: Funrrari Wersja V1.4 - Wsad jest przeznaczony do karty FunCard pracującej z zegarem - 10,12,13.5,14,14.318,16,18,20MHz współpracującej z odbiornikiem Philips 6010/3010 lub innym Multicam (jenak z prędkościa 8861). Wsad umożliwia w tej chwili tylko odbiór programów słonecznego pakietu AU. Poprawki w stosunku do wersji V1.3:
- wsad w tej chwili obsługuje tylko providera 7101(7001) zrezygnowano z obsługi Via*cesa1
- poprawiono błąd przy współpracy z softem EMU i kanałami TPS, teraz TPS idzie z EMU a słonko z karty
- dodano do eeepromu więcej fake operatorów SE*A (teraz jest ich 15 czyli maksymalnie dla SE*A)
Fun EMU - Wsad jest przeznaczony do karty FUN współpracującej z odbiornikiem Philips 6010/3010. Jest to wersja specjalna do współpracy z softami EMU posiada tylko fake providerów niezbędnych do poprawnej pracy softu EMU w Philipsie.
BlackAU v12 - Wsad jest przeznaczony do karty BlackCard współpracującej z odbiornikiem Philips 6010/3010 - polsat fix, dziala AU.

06.03.2005

Na uploadach pojawiły się nowe softy do karty: Funrrari Wersja V1.3 - Wsad jest przeznaczony do karty FUN pracującej z zegarem - 10,12,13.5,14,14.318,16,18,20MHz współpracującej z odbiornikiem Philips 6010/3010 lub innym Multicam (jenak z prędkościa 8861). Wsad umożliwia w tej chwili tylko odbiór programów słonecznego pakietu AU. Poprawki w stosunku do wersji V1.2:
- wsad w tej chwili obsługuje tylko providera 7101(7001) zrezygnowano z obsługi Via*cesa1
- poprawiono błąd przy współpracy z softem EMU i kanałami TPS, teraz TPS idzie z EMU a słonko z karty
- dodano do eeepromu wiecej fake operatorow SE*A (teraz jest ich 15 czyli maksymalnie dla SE*A).
Fun EMU - Wsad jest przeznaczony do karty FUN współpracującej z odbiornikiem Philips 6010/3010. Jest to wersja specjalna do współpracy z softami EMU posiada tylko fake providerów niezbędnych do poprawnej pracy softu EMU w Philipsie.

16.02.2005

        W ofercie firmy Epsilon pojawił się w sprzedaży:
Adapter dla 16-bit oraz 8/16-bit pamięci Flash TSOP48 pozwalający programować  pamięci Flash typu 28/29/39/49F(LV)x00 o organizacji zarówno 8/16-bit jak i wyłącznie 16-bit i pojemności 2,4,8,16,32 i 64 megabit'ów w obudowach TSOP48 (wymaga wlutowania pamięci na czas programowania) przy użyciu programatora Universal Flash Programmer (v. 6.0x). Adapter w celach ekonomicznych (zużywanie się PCB na której jest wlutowywana pamięć) został zaprojektowany jako urządzenie dwuelementowe i składa się z:
- Płyty głównej adaptera - zawierającej cały układ elektroniczny, wpinanej bezpośrednio w złącze programatora
- Płytki do bezpośredniego wlutowania pamięci Flash TSOP48 - wpinanej do płyty głównej adaptera (dostępnej również osobno). Programowanie odbywa się w trybie "Word mode" (16-bit).

25.01.2005 W internecie pojawiły się informacje o nowej karcie: TITANIUM ELITE. Specyfikacja: OS Version - Formato: Smartcard - Flash: 64kB - RAM: 2.560 Byte - Eeprom: 64 kB - Crypto: Yes (RSA) - Protocolli: T0, T1, TE Language: ASM, (C) Programmabile @ 3.57 MHZ (smartmouse / Phoenix).
05.01.2005

W internecie pojawiły się informacje o nowej karcie: Titanium 2. Specyfikacja: Bauart: Smartcard; Flash: 64 kB (28kB free); Eeprom: 64 kByte; Crypto: Yes (RSA); Protokoll: T0, TE; Language: ASM, (C); progammable @ 3.57 MHZ.
Titaniumcard Shortdescription: Low-power, high-performance, 8-/16-bit secure microcontroller with 64 KByte FLASH and 64 KByte EEPROM. Security Features: OTP (one time programmable) EEPROM area, RNG (Random Number Generator), "out of bounds" detectors, side channel attack countermeasures. SPI port in addition to ISP ports Hardware DES/TDES, 16-bit RISC Co-processor, CRC, Common Criteria EAL4 target.

02.01.2005 WaveFrontier T55 - W artykule tym postaram się przedstawić wyniki testów i uwagi na temat użytkowania i instalacji anteny toroidalnej WaveFrontier T55. Od ponad pół roku była testowana - dzięki długiemu okresowi miała szanse sprawdzić się w różnych warunkach atmosferycznych i w różnych konfiguracjach (antena - [przełącznik]- tuner). Zapraszam do przeczytania tekstu.
28.12.2004               W ofercie firmy Epsilon pojawiły się w sprzedaży:
1) Adapter 8-bit Flash Board SOP44 - adapter dla 8, 16 i 32 Megabit'owych pamięci flash o organizacji 8-bit typu 29/39/49F(LV)080/016/032 w obudowach SOP44 - często stosowanych jako firmware wielu urządzeń elektronicznych (w tym odtwarzaczy DVD, konsol Xbox i innych.),
2) Adapter 8/16-bit Flash Board SOP44 - adapter dla 2, 4 i 8 Megabit'owych pamięci flash o organizacji 8/16-bit typu 28/29/39/49F(LV)0200/0400/0800 w obudowach SOP44 - często stosowanych jako firmware  urządzeń elektronicznych (w tym odtwarzaczy komputerów samochodowych i innych.) oraz: 
3) Adapter 8-bit Flash Board TSOP40(48) - adapter dla 8, 16 i 32 Megabit'owych pamięci flash o organizacji 8-bit typu 29/39/49F(LV)080/016/032 w obudowach TSOP40 i TSOP48 - często stosowanych jako firmware wielu urządzeń elektronicznych (w tym odtwarzaczy DVD, konsol Xbox i innych.)
15.12.2004 Na uploadach pojawił się aktualny soft na karty: Funrrari (v.11), multifunrari1 (au v.11), multifunrari2 (v.11) (atmega162) oraz do BlackCard (v.11) - obsługujące zmiany po "ataku" z 12 Grudnia 2004, (działa AU).
29.11.2004

       W ofercie firmy Epsilon pojawił się w sprzedaży Interface Season 2 - urządzenie umożliwiające bezpośrednią emulację kart procesorowych ISO 7816 w czasie rzeczywistym - poprzez port szeregowy (COM) komputera PC. Specyficzna konstrukcja urządzenia wyeliminowała konieczność jego dodatkowego (zewnętrznego) zasilania przez co stało się prostsze w użytkowaniu. Urządzenie posiada diodę LED - informuje o przebiegu transmisji. Wyeliminowanie funkcji logującej w porównaniu do bardziej złożonego interface'u Season/Logger pozwoliło na zmniejszenie rozmiarów urządzenia - porównywalnych z typową kartą ISO7816.

13.11.2004 Do pobrania: JGPROG 2001 (18.04.2003) [Vip/Funrarri] by JG2000 - wersja JGprog'a z 18.04.03 w której dodaną obsługę procka ATmega8515 (kart Funkey).
10.11.2004 Na uploadach pojawił się aktualny soft na karty: Funrrari (v 0.1), multifunrari1, multifunrari2 (atmega162) oraz do BlackCard - obsługujące zmiany po "ataku" z 10 Listopada 2004.
06.10.2004 Na uploadach pojawił się nowy soft: Funrrari v0.92 by Kriti - Wsad jest przeznaczony do karty FUN pracującej z zegarem zwiększonym do 10-20MHZ (zależnie od pliku flasha) współpracującej z odbiornikiem Philips 6010/3010 lub innym Multicam. Wsad umożliwia w tej chwili odbiór programów słonecznego pakietu oraz programów kodowanych w starym Viaace*s takich jak Eurosport, TPS i TPSCrypt - Multivision. Zmiany w stosunku do v091: poprawiona komunikacja po I2C, powinny działać poprawnie podkręcone wszystkie karty OpenPlatform również), zmiana delaya pomiędzy wysłaniem w poprzednim był bug i czas by 4x za długi.
30.09.2004        Na stronie Epsilona można zapoznać się z interesującymi opisami programowania nowych kart Funrarri:
- Programowanie kart Funkey (Funrarri/NeooCard) programatorem Multiprog PLUS (ver.2.12) programem JGProg.
- Programowanie kart Funkey (Funrarri ) /ATmega8515 + 24Cxx/ programatorem FunProg PRO i Phoenix/Smartmouse (ew. FunProg/Phoenix).
- Programowanie kart Funkey (Funrarri) programatorami FunProg PRO i Phoenix/Smartmouse  programami I2CProg(ATmega8515) i JGProg.
- Programowanie kart Funkey (Funrarri ) /ATmega8515 + 24Cxx/ programatorem Multiprog PLUS (ver.2.12).
29.09.2004        Zapraszam do obejrzenia mini galerii ze zdjęciami z targów SATKrak 2004. Zdjęć jest ok. 200 sztuk i zostały celowo zmniejszone. Targi były w miarę udane - ale nie tak duże jak to się można było spodziewać - w ciągu godziny można było wszystko zwiedzić ... kto nie był niech żałuje ;)
26.09.2004 Na uploadach pojawił się nowy soft: BlackAU v0.51 by Kriti - Wsad jest przeznaczony do karty Black współpracującej z odbiornikiem Philips 6010/3010 z firmwarem 9.46/9.45. Wsad umożliwia w tej chwili tylko odbiór programów słonecznego pakietu oraz systemu Viaace*s V2.3 wraz z nakładką Multivision. Pozwala również na odbiór programów kodowanych w nagrze z rozszerzeniem MECM - TVNy po 7 IX 2004. Zmiany w stosunku do wersji poprzedniej: poprawki na ostatni atak polsatu zaś klucze lecą na 7101, na niektórych kartach wsad się przytykał, już nie powinien
Na uploadach pojawił się nowy soft: Funrrari v0.91 by Kriti - Wsad jest przeznaczony do karty FUN na laminacie przerobionej na FUNRRARI lub zwykłej funki z przeróbkami w odbiorniku zwiększającymi jej częstotliwość pracy współpracującej z odbiornikiem Philips 6010/3010 z firmwarem 9.46/9.45. Wsad umożliwia w tej chwili odbiór programów słonecznego pakietu oraz programów kodowanych w starym Viaace*s takich jak Eurosport, TPS, Multivision. Zmiany: poprawiono Multivision i Viaace*s.
23.09.2004 Na uploadach pojawił się nowy soft: BlackAU v05 by Kriti - Wsad jest przeznaczony do karty Black współpracującej z odbiornikiem Philips 6010/3010 z firmwarem 9.46/9.45. Wsad umożliwia w tej chwili tylko odbiór programów słonecznego pakietu oraz systemu Viaace*s V2.3 wraz z nakładką Multivision. Pozwala również na odbiór programów kodowanych w nagrze z rozszerzeniem MECM - TVNy po 7 IX 2004. Zmiany w stosunku do wersji poprzedniej: dodana obsługa MECM dla Nagry, w chwili przechodzenia na kanał z MECM można zauważyć migniecie planszy o braku uprawnień.
Na uploadach pojawił się nowy soft: Funrrari v09 by Kriti - Wsad jest przeznaczony do karty FUN na laminacie przerobionej na FUNRRARI lub zwykłej funki z przeróbkami w odbiorniku zwiększającymi jej częstotliwość pracy współpracującej z odbiornikiem Philips 6010/3010 z firmwarem 9.46/9.45. Wsad umożliwia w tej chwili odbiór programów słonecznego pakietu oraz programów kodowanych w starym Viaace*s takich jak Eurosport, TPS. TPS z ECMu dla providera 007800. Zmiany: obsługa MECM, wykorzystany fakt identycznego klucza MECM na kanałach z paczki Polsatu.
20.09.2004        W ofercie firmy Epsilon pojawiły się w sprzedaży nowe karty procesorowe: nowy projekt (v. 5.4) kart Fun Turbo (AT90S8515A+24Cxxx) i Funkey/Funrarri (ATmega8515+24Cxxx). Zastosowano w nich 2 tryby pracy:
- tryb Normal - taktowanie z zewnętrznego źródła poprzez sygnał CLK podawany poprzez złącze ISO (tryb typowej karty Fun).
- tryb Turbo - taktowanie procesora częstotliwością wymuszoną przez rezonator kwarcowy na karcie (tryb Turbo/Funrarri)
Zastosowanie dodatkowego kwarca (wymienny, na podstawce - standardowo załączony 12MHz (Fun Turbo) lub 16MHz (Funkey) umożliwia kilkukrotne zwiększenie mocy obliczeniowej procesora w stosunku do typowego trybu pracy. Dla kart Funkey - zastosowano procesor ATmega8515 - nowszą, ulepszoną wersję AT90S8515, posiadającą jednak tryb zgodności z poprzednim (bit S8515C) lecz zbudowany w technologii gwarantującej (przez producenta) pracę do 16MHz (w porównaniu do 8MHz dla AT90S8515). Karty zawierają też pamięć EEPROM  (24C64, 24C128, 24C256, 24C1024) W ofercie pojawiły się również same procesory ATmega8515 zarówno w wersji DIL jak i SMD (TQFP44)
08.09.2004 Na uploadach pojawił się nowy soft: BlackAU v04 by Kriti - Wsad jest przeznaczony do karty Black współpracującej z odbiornikiem Philips 6010/3010 z firmwarem 9.46/9.45. Wsad umożliwia w tej chwili tylko odbiór programów słonecznego pakietu oraz systemu Viaace*s V2.3 wraz z nakładką Multivision. Pozwala również na odbiór programów kodowanych w nagrze z rozszerzeniem MECM - TVNy po 7 IX 2004. Reszta opisu zawarta w załączonym REDAME.TXT.
Na uploadach pojawił się nowy soft: Funrrari v08 by Kriti - Wsad jest przeznaczony do karty FUN na laminacie przerobionej na FUNRRARI współpracującej z odbiornikiem Philips 6010/3010 z firmwarem 9.46/9.45. Wsad umożliwia w tej chwili odbiór programów słonecznego pakietu oraz programów kodowanych w starym Viaace*s takich jak Eurosport, TPS i TPSCrypt - Multivision. Reszta opisu zawarta w załączonym REDAME.TXT.
31.08.2004 Do pobrania: MasterBurner v.2.3 jgpap multiprog by Lamerek -  Zmodyfikowana wersja programu dla programatorów z interfejsem COM-ISP dla częstotliwości 3.58 MHz np: JGPAP, MultiProg Plus itp. Na razie działa tylko obsługa kart FUN... W opcjach programu należy ustawić typ programatora na MasterCRD1 lub LC.
19.08.2004 Na uploadach pojawił się nowy soft: FUN AU 0.71 by Kriti - wsad jest przeznaczony do karty FUN współpracującej z odbiornikiem Philips 6010/3010 z firmwarem 9.46/9.35 - zmiany w stosunku do wersji poprzednich: poprawiony bug z wersji 07. Reszta opisu zawarta w załączonym REDAME.TXT.
18.08.2004 Na uploadach pojawił się nowy soft: FUN AU DBOX1 (v 0.35) by Kriti - wsad jest przeznaczony do karty FUN współpracującej z odbiornikiem DBOX1 i Camem przerobionym na Allcam. Testowano go na Nokii 9500 z Camem Irdeto CA Amon 5.4. Wsad umożliwia w tej chwili odbiór programów słonecznego pakietu oraz programów w Via*ces1
takich ja TPS, Eurpsport, Multivision i inne fr. we Viaacess.
17.08.2004        W ofercie firmy Epsilon pojawiła się w sprzedaży pamięć flash 29F040 (firmy ST) z adapterem TSOP32->DIL32 umożliwiającym stosowanie zarówno jako typową pamięć flash 29F040 w obudowie dil 32 (programowanie i praca) jak również, (po odpowiedniej konfiguracji zworek na adapterze) - do pracy jako bezpośredni zamiennik pamięci eprom 27C040/27C4001. Ze względu na zastosowanie pamięci w obudowie TSOP32 - wymiary pamięci z adapterem są niemal identyczne z obudową DIL32 pamięci Eprom. Oprócz w/w pamięci - do sprzedaży trafił również sam adapter TSOP32-->DIL32 oraz adapter TSOP48-->DIL42.
15.08.2004 Na uploadach pojawił się nowy soft: FUN AU DBOX1 (v 0.31) by Kriti - wsad jest przeznaczony do karty FUN współpracującej z odbiornikiem DBOX1 i Camem przerobionym na Allcam. Testowano go na Nokii 9500 z Camem Irdeto CA Amon 5.4. Wsad umożliwia w tej chwili odbiór programów słonecznego pakietu oraz programów w Viaa*es1 takich ja TPS, Eurpsport - Multivision jest obsługiwany za pomocą operatora 007C00. [zmiany: w wersji 0.3 był ustawiony za mały bufor odbiorczy (80 bajtów) i długie ecmy sie nie mieściły- teraz bufor ma 100 bajtów].
14.08.2004 Na uploadach pojawił się nowy soft: FUN AU 0.7 by Kriti - wsad jest przeznaczony do karty FUN współpracującej z odbiornikiem Philips 6010/3010 z firmwarem 9.46/9.35 - zmiany w stosunku do wersji poprzednich: poprawki w związku z atakiem z 6 sierpnia 2004. Reszta opisu zawarta w załączonym REDAME.TXT.
13.08.2004 Na uploadach pojawił się nowy soft: FunCard Update v.0.8 - Program do szybkiej aktualizacji kluczy na pol*** z Internetu.
27.07.2004 Na uploadach pojawił się nowy soft: FUN AU 0.41 by Kriti - zmiany w stosunku do wersji poprzednich: poprawiono buga związanego z nano 9F (ciemność na syriuszu).
FUN AU 0.4 by Kriti - wsad jest przeznaczony do karty FUN współpracującej z odbiornikiem Philips 6010/3010 z firmwarem 9.46/9.35. Wsad umożliwia w tej chwili odbiór programów słonecznego pakietu oraz systemu Viaa*ess V2.3 wraz z nakładką Multivision. Zmiany w stosunku do wersji poprzednich: nowa metoda decrypcji RSA, działa Via*ess i Multivision, poprawiono błąd z wersji 03 polegający na chwilowych zanikach obrazu. Reszta opisu zawarta w załączonym REDAME.TXT.
12.07.2004 Na uploadach pojawił się nowy soft: Edytor eeproma v0.3 by hrmarek - Edytora eeprom v03 do wsadu Fun_AU + viace*s by kriti. Zmiany w stosunku do wersji 02: dodana możliwość edycji kluczy providera 7101, poprawiona procedura importu kluczy z serwera, rezygnacja z przycisku internet (okno o stałym wymiarze).
05.07.2004 Na uploadach pojawił się nowy soft: Edytor eeproma v0.2 by hrmarek - Druga wersja Edytora eeprom do wsadu Fun_AU + viace*s by Kriti. Obsługuje wszystkie eepromy by kriti - zarówno na philipsy 3010/6010 jak i dBox.
01.07.2004 Na uploadach pojawił się nowy soft: Edytor eeproma v0.1 by hrmarek - Pierwsza wersja Edytora eeprom do wsadu Fun AU + viace*s by Kriti. Można aktualizować klucze na programy kodowane tylko w viace*s. Dostosowane wyłącznie do wersji Fun_AU_0.26
30.06.2004 Na uploadach pojawił się nowy soft: FunCard Update v.0.7 - Program do szybkiej aktualizacji kluczy na pol*** z Internetu.
23.06.2004 Autor poniższego softu wypuścił także wersje na dbox1 - FUN AU DBOX1 (v 0.1) by Kriti - wsad jest przeznaczony do karty FUN współpracującej z odbiornikiem DBOX1 i Camem przerobionym na Allcam. Testowano go na Nokii 9500 z Camem Irdeto CA Amon 5.4. Wsad umożliwia w tej chwili tylko odbiór programów słonecznego pakietu.
22.06.2004 Na uploadach pojawił się nowy soft FUN AU (v 0.25) by Kriti - wsad jest przeznaczony do karty FUN współpracującej z odbiornikiem Philips 6010/3010 z firmwarem 9.46/9.35. Wsad umożliwia w tej chwili odbiór programów słonecznego pakietu oraz programów kodowanych w starym Viaa*ess takich jak Eurosport, TPS i TPSCrypt - Multivision. Reszta opisu zawarta w załączonym REDAME.TXT.
12.06.2004 Na uploadach pojawił się nowy soft: FunCard Update v.0.6 - Program do szybkiej aktualizacji kluczy na pol*** z Internetu.
11.06.2004 Na uploadach pojawił się nowy soft: FunCard Update v.0.5 - Program do szybkiej aktualizacji kluczy na pol*** z Internetu.
02.06.2004 Na uploadach pojawił się nowy soft: FunCard Update v.0.4 - Program do szybkiej aktualizacji kluczy na pol*** z Internetu - w tej wersji program pokazuje aktualny klucz oraz dodatkowo wysyła go do emulatorka.
31.05.2004 Na uploadach pojawił się nowy Downloader 2.8 wer. D.O.P.S.C by kOt - w tej wersji dodano: obsługę kluczy via**e** 2, zapis kluczy z systemu via**e** 2 jako EMU i softcam.key.
Na uploadach pojawił się nowy soft: FunCard Update v.0.3 - Program do szybkiej aktualizacji kluczy na pol*** z Internetu (mamy możliwość wyboru serwera) oraz do szybkiego ich dopisania do karty FunCard (z softem SX Fun 6in1) za pomocą phoenix-a (port com).
29.05.2004 W ofercie sklepu Epsilon pojawiły cieszące się dużą popularnością pamięci Flash 29F800 - tym razem firmy ST (obudowa TSOP48) dostępne zarówno osobno, jak i z nowym adapterem TSOP48->DIL42.
07.05.2004 W ofercie sklepu Epsilon pojawiły się pamięci eprom 27C160 firmy ST - mogą być użyte jako zamiennik pamięci 27C800 (a nawet dwóch układów 27C800). Więcej informacji.
20.04.2004 Na uploadach pojawił się nowy soft: Downloader 2.6b wer. D.O.P.S.C by kOt - w tej wersji poprawiono błąd związany ze stabilnością programu.
19.04.2004 Do pobrania: Titanium Card Progger v1.10.2 - Program do programowania karty Titaniumcard.
18.04.2004 Na uploadach pojawił się nowy soft: Downloader 2.6a wer. D.O.P.S.C by kOt - w tej wersji poprawiono: zapis do pliku *.txt
Downloader 2.6 wer. D.O.P.S.C by kOt (program do generowania eepromow, EMU, init.key, SoftCam.reg)- w tej wersji dodano: generowanie wsadów do kart ledeburyt (philips 3010, 6010), poprawiono: zapis eeproma do kart SXFun 6in1 v1.2, wizard do generowania EMU, transmisje z kartami OF , wyłączono: zapis kluczy do tunera FERGUSON po kablu szeregowym (prace nad prawidlowa transmisja).
11.04.2004 Do pobrania: FunProm Remake 3.0.
01.04.2004 setting_DSX6010_9_50_DiSeqC_by_KSW_2004_04_01.zip - lista dla DSX6010/DSB3010 pod nowy soft 09.50, ustawiono diseqc i wpisano 1000 kanałów (test nowego exportu z MESa z rcu). To jest oczywiście żarcik ;)
27.03.2004        W sklepie Epsilon można kupić interesujący programator: nową wersje Universal Flash Programmer (v. 6.03) z adaptorem 29Fx00 - w którym rozszerzono szynę danych dla adapterów (zachowując zgodność z poprzednimi) - co umożliwiło wyprowadzenie sygnałów niezbędnych do szeregowego programowania procesorów PIC (Microchip'a)  i pamięci eeprom (I2C, Microwire oraz SPI). Do programatora w tej wersji (6.03) można dokupić nowy adapter umożliwiający programowanie procesorów PIC16X8x i 16F87x a także pamięci eeprom 24Cxx (I2C), 93Cxx (Microwire) oraz 25Cxx (SPI). Szczegółowy opis dostępny na stronie producenta.
09.03.2004 Na kartę TitaniumCard pojawił się soft obsługujący pakiet SkyItalia kodowany w se*a 2 - karta z tym softem działa w większości modułów obsługujących se*a (Magic Modul, XCam, Matrix Reloaded, Aston itp.) a także np. na mediasat (1530).
01.03.2004          Od pewnego czasu można już kupić kartę FunCard 7 - Prussian Galaxy 5 (Producent: Alpha Electronics) która jest zbudowana na układach:
- AVR Atmel AT90S8515A
- pamięci EEprom 24C2048 (2 x 24C1024)
Większy rozmiar pamięci daje w przyszłości szanse na nowe formy zastosowania.
23.02.2004        W sklepie Epsilon od pewnego czasu można kupić Adapter MCS-51 & AVR - służący do programowania  procesorów MCS-51: 89Cxxx (DIL40), 89Cx051 (DIL20)oraz AVR: AT90S8515/4414 (DIL40), AT90S2313/1200 (DIL20) - z możliwością programowania równoległego (co umożliwia m.in. programowanie i odczyt bitów FSTRT i SPIEN na mikrokontrolerach AVR- niedostępne dla programatorów szeregowych) - przy użyciu programatora Universal Flash Programmer (v. 6.0x). Szczegółowy opis dostępny na stronie producenta.
21.02.2004 Do pobrania: Titanium Card Progger v1.10.0 - Program do programowania karty Titaniumcard.
20.02.2004 Na uploadach pojawił się nowy soft:  Downloader 2.5 wer. D.O.P.S.C by kOt (program do generowania eepromow, EMU, init.key, SoftCam.reg)- w tej wersji dodano: zapis kluczy do listy dla tunera DATCOM, zapis kluczy dla tunera FERGUSON, zapis kluczy do tunera po kablu szeregowym, zapis epromu dla karty z wsadem Ledeburyt AllCam, obsługę pamięci 24lc512 i 24lc1024 dla wsadów OF, wizard do generowania EMU, kilka innych zmian oraz poprawiono: zapis mini EMU z aktywnym providerem SkyCrypt, szatę graficzna, kilka innych zmian.
12.02.2004 Na kartę BlackCard pojawił się wsad Ledeburyt AllCam pracujący z odbiornikami Philips 6010 z softem działającym na zasadzie AllCam, umożliwiający dekodowanie Polsatu Cyfrowego. Jest to wersja dla kwarcu 22.1184MHz. Jako BlackCard można wykorzystać kartę FunCard z dodanym ATmega Daughter Board 2 z firmy Epsilon. Wsad do pobrania z uploadów ....
11.02.2004 Na uploadach pojawił się nowy soft:  Titanium Editor v.1.0 - program do edycji i zapisu kluczy na Nagre lub Con*x w Titaniumcard.
16.01.2004 Do pobrania: Titanium Card Progger v1.9.0 - Program do programowania karty Titaniumcard.
01.01.2004       W ofercie firmy Epsilon pojawiła się w sprzedaży ATmega Daughter Board 2 - druga generacja płytki ewaluacyjnej ATmega128 Daughter Board z poprawioną kompatybilnością (Black Card & EFA) i dodanymi ośmioma diodami LED. Występuje jedynie z selekcjonowanymi (testowanymi) układami Mega AVR: ATmega128 (16MHz) produkcji ATMEL pracującymi stabilnie z częstotliwością min. 22.11MHz. Układ posiada: konfigurację taktowania: zewnętrzne/kwarc na płytce, wymienny kwarc (22,11 MHz), wersja z zewnętrzną pamięcią 24LC256 na płytce.

Poprzednie dni: 

 Z M I A N Y   N A   S T R O N I E - rok 2003 [od 03 do 12 miesiąca ...]
 Z M I A N Y   N A   S T R O N I E - rok 2002/2003 [od 12 do 02 miesiąca ...]
 Z M I A N Y   N A   S T R O N I E - rok 2002 [od 08 do 11 miesiąca ...]
 Z M I A N Y   N A   S T R O N I E - rok 2002 [od 05 do 07 miesiąca ...]
 Z M I A N Y   N A   S T R O N I E - rok 2002 [od 03 do 04 miesiąca ...]
 Z M I A N Y   N A   S T R O N I E - rok 2002 [od 01 do 02 miesiąca ...]
 Z M I A N Y   N A   S T R O N I E - rok 2001 [od 11 do 12 miesiąca ...]
 Z M I A N Y   N A   S T R O N I E - rok 2001 [od 7   do 10 miesiąca ...]
 Z M I A N Y   N A   S T R O N I E - rok 2001 [od 1   do 6   miesiąca ...]
 Z M I A N Y   N A   S T R O N I E - rok 2000

Wróć