Układ przełączników umożliwiający obsługę kilku konwerterów

            Z opisu układu zeza dostaliśmy "mały" komplecik kabli do podpięcia z naszym tunerem (np. z mediasatem). Pytanie jak to wszystko połączyć. Zacznę od sytuacji gdy chcemy podłączyć tylko cztery konwertery i mieć zapewnione automatyczne przełączanie miedzy tymi konwerterami. Nie ma problemu gdy chcemy to zrobić z dwoma konwerterami - stosujemy przełącznik DiSEqC (ToneBurst) lub sterowany poziomem 0/12V z 8-go pina EURO. Gdy chcemy podłączyć cztery konwertery musimy zastosować odpowiedni układ złożony z tych przełączników.

Najlepiej przedstawi to poniższy schemat

:

       Wykorzystano tu przełączniki z oferty sklepu: Dipol :

Przełącznik DiSEqC PSAT-101  [kod: R85251] Przełącznik konwerterów VSP-201 (Poziom 0/12V) [kod: R85239]

Po złożeniu układ wygląda jak na zdjęciu poniżej:


[Oczywiście można zastosować układ odwrotny - tzn. jeden przełącznik sterowany napięciem 12V z 8-go pina EURO + dwa przełączniki DiSEqC.]. Jednak w tym układzie mogą wystąpić problemy z pierwszym przełączeniem gdyż np. diseqc nie zdąży się przestawić bo spóźni się z przełączaniem przełącznik sterowany poziomem 0/12V.

Obsługę automatyczną przełącznika sterowanego poziomem 0/12V zapewniają nowe softy do mediasata (obsługują stan bitu nr. 8 statusu transpondera) - jeśli tej funkcji nie masz w swoim oprogramowaniu to przełączenia dokonujemy przyciskiem TV/SAT na pilocie. W innych dekoderach uaktywnienie tej funkcji może być inne.

            Na powyższym schemacie można było zauważyć słowo "lub" na wejściach przełączników - czyli występowała sytuacja podłączenia kilku (np. dwóch) konwerterów do wej. Można zatem tu zastosować kolejna "warstwę" przełączników - tym razem już ręcznych bo na razie żaden soft nie obsługuje większej ich ilości. W tej sytuacji mamy zapewnione automatyczne przełączanie miedzy czterema konwerterami i kolejnymi czterema ale już w sposób manualny (zamiast ręcznego przełącznika można użyć innych ale nie korzystających z sygnałów już przez nas wykorzystanych w warstwach niższych, np. przełącznik reagujący na sygnał z każdego pilota - kod: R85245) .

Przełącznik dwóch LNB ręczny       [kod: R85200] Przełącznik reagujący na sygnał z każdego pilota - kod: R85245

Poniżej widać schemat opisanej powyżej instalacji:

Po złożeniu układ może wyglądać jak na zdjęciu poniżej (użyto tylko trzech dodatkowych przełączników co dało 7 wejść):


            Powyższe układy są oczywiście tylko przykładowe i ulegają zmianie w zależności od tego do ilu i jakich konwerterów (pozycji sat.) mamy dostęp. Przebudowywując te układy musimy pamiętać o wprowadzeniu odpowiednich zmian do listy kanałów (ustawić DiSEqC A/B i stan bitu nr. 8 1/0).

            Na przedstawionym powyżej przykładowym układzie nie stwierdzono wyczuwalnych strat sygnału ani problemów z przełączaniem. dopiero kolejne poziomy przełączników mogą niekorzystnie wpłynąć na poziom/jakość sygnału. Należy także dodać że niektóre starsze typy przełączników sterowanych napięciem 12V mogą wprowadzać duże straty sygnału - przedstawiony w tym opisie nie wykazuje takiej wady. Niektóre przełączniki DiSEqC także mogą nie działać prawidłowo z naszym mediasatem, np DiSEqC S.162-CW działa z mediasatem ale tylko wtedy gdy jest to stary model przełącznika, obecnie sprzedawany już nie jest tym samym S.162-CW - i nie współpracuje już poprawnie. Przełącznik DiSEqC musi obsługiwać przede wszystkim poprawnie standard ToneBurst - a to nie zawsze jest spełnione przez nowe przełączniki.

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2003

Wróć