Układ przełączników umożliwiający obsługę kilku konwerterów - DiSEqC 4/1

            Z opisu układu zeza dostaliśmy "mały" komplecik kabli do podpięcia z naszym tunerem (np. z mediasatem). Pytanie jak to wszystko połączyć.

W tej wersji opisu skorzystamy już z faktu że nowe softy do mediasatów obsługują przełączniki DiSEqC 4/1. Pierwszy układ wykorzystuje jeden przełącznik i można do niego podłączyć konwertery w sposób pokazany na schemacie:

Drugi układ pozwoli podłączyć 6 konwerterów dzięki podłączeniu w kolejnej "warstwie" dwóch przeł. sterowanych poziomem 0/12V z 8-go pina EURO. Oprogramowanie mediasatów także zapewnia obsługę tych przeł. wiec będziemy mieli zapewnione automatyczne przełączanie miedzy tymi sześcioma konwerterami. Takie działanie umożliwi nam odpowiedni układ złożony z tych przełączników.

Najlepiej przedstawi to poniższy schemat

:

       Wykorzystano tu przełączniki z oferty sklepu: Dipol :

Przełącznik DiSEqC DiSEqC 4/1 S.164-D Przełącznik konwerterów VSP-201 (Poziom 0/12V) [kod: R85239]

Po złożeniu układ wygląda jak na zdjęciu poniżej:

Dodatkowy przełącznik ręczny zapewnia nam podział sygnału na dwa tunery (w tym przypadku mediasat i karta DVB PCI TT v.1.3).

            Ponieważ ostatnio dostaje dużo pytań związanych z kompatybilnością przełączników DiSEqC 4/1 z nowym softem opartym na hdl-u 6.32 do mediastatow (Pioneer) postanowiłem przetestować wszystkie jakie są w ofercie sklepu DIPOL. Przetestowałem modele: DiSEqC 4/1 S.164-D, DiSEqC SPU 41-02 4/1 AXING oraz DiSEqC 4/1 Golden Interstar - i wszystkie one działają bez zarzutu (testowano na liście kanałów z dnia 2003_11_13). Przy okazji przetestowałem je pod kątem współpracy z kartą DVB pci TT v.1.3 i tu też działało wszystko OK. Więc obecnie można stosować jednakowy przełącznik do obu powyższych przypadków.

Jeśli byśmy chcieli podłączyć 8 konwerterów to rozbudowa powyższego układu staje się nieopłacalna - gdyż trzeba by wykorzystać 4 przeł. (sterowanych poziomem 0/12V). Zamiast tego można użyć jeden przeł. 0/12V + dwa przełączniki DiSEqC 4/1. Taki przykładowy układ przedstawia poniższy schemat:


            Obsługę automatyczną przełącznika sterowanego poziomem 0/12V zapewniają nowe softy do mediasata (obsługują stan bitu nr. 8 statusu transpondera) - jeśli tej funkcji nie masz w swoim oprogramowaniu to przełączenia dokonujemy przyciskiem TV/SAT na pilocie. W innych dekoderach uaktywnienie tej funkcji może być inne.
           
            Powyższe układy są oczywiście tylko przykładowe i ulegają zmianie w zależności od tego do ilu i jakich konwerterów (pozycji sat.) mamy dostęp. Przebudowywując te układy musimy pamiętać o wprowadzeniu odpowiednich zmian do listy kanałów (ustawić DiSEqC 1,2,3,4 i stan bitu nr. 8 1/0). Moja lista kanałów jest właśnie zgodna z wyżej opisanymi układami przełączników.

            Na przedstawionych powyżej przykładowych układach nie stwierdzono wyczuwalnych strat sygnału ani problemów z przełączaniem (tylko w układzie: jeden przeł. 0/12V + dwa przełączniki DiSEqC 4/1 mogą wystąpić problemy spowodowane opóźnieniem w przełączeniu przez przeł. 0/12V a co za tym idzie nie zdążeniem przełączenie się przeł. DiSEqC 4/1). Dopiero kolejne poziomy przełączników mogą niekorzystnie wpłynąć na poziom/jakość sygnału. Należy także dodać że niektóre starsze typy przełączników sterowanych napięciem 12V mogą wprowadzać duże straty sygnału - przedstawiony w tym opisie nie wykazuje takiej wady.

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2003

Wróć